„Jsme tady náhodou. Přijeli jsme do Mikulova na víkend a dnes jsme se šli podívat na bývalou židovskou obec. Program perfektně doplňuje místní atmosféru,“ řekli návštěvníci z Prahy, kteří se zaujetím sledovali pásmo židovských tanců.

Organizátorem tohoto víkendu naplněného programem s židovskou tématikou bylo Město Mikulov společně s galerií Efram, jejíž majitelka Sylva Chludilová je iniciátorkou vzniku této třídenní akce.

„Dny židovské kultury probíhají ve všech městech, kde v minulosti existovaly silné židovské obce a bylo na čase, aby se připojil i Mikulov. Židovská kultura je totiž něco, co s naším městem velice úzce souvisí,“ uvedla Chludilová a dodala, že by byla velice ráda, kdyby se podařilo ze Dnů židovské kultury v Mikulově vytvořit tradici.

„Letos se jedná o první ročník, tedy začátek, ale do budoucna bych chtěla program rozšířit například o promítání filmů nebo výtvarnou soutěž. Také bych byla ráda, kdyby se nám do akce podařilo zapojit studenty, aby se pokusili vypátrat něco o židovských obyvatelích Mikulova,“ nastínila svoje vize pro následující léta Chludilová.

Program Dnů židovské kultury byl opravdu rozmanitý. V pátek se v synagoze uskutečnil koncert Máši Kubátové, která uvedla hebrejské, jidiš a ruské písně. Přímo na Husově ulici, tedy v bývalé židovské čtvrti, představila v sobotu skupina Yochoved z Třebíče pásmo židovských tanců.

Koncert skupiny Jenprotendnešnídenband, který se uskutečnil vpodvečer, by se dal považovat za jediné představení, které příliš nesouviselo s židovskou kulturou. V osmnáct hodin uvedli v synagoze Máša Kubátová a Jaroslav Achab Haidler komponovaný pořad ze židovské liturgické tradice Šir ha-širim a v neděli byl třídenní festival zakončen v galerii Efram Kabalou pro každého v podání Jaroslava Achaba Haidlera.