Takzvaní Baníkovci si vysloužili nelichotivou pověst fotbalových vandalů a rváčů. „V jednom kuse čtu, jak někde dělají bordel a dopouštějí se násilnosti," shrnul Štencl obavy některých obyvatel z návštěvy Ostravanů. Přijet jich má asi 200.

Pozornost zvýšili pořadatelé duelu i policisté. Fotbalový duel provází náročná organizace s mnoha bezpečnostními opatřeními. Mezi nejvýraznější se řadí převoz fanoušků z nádraží přímo na stadion, speciální vstup do sektoru hostí i zvýšený počet strážníků na místě. „Považujeme to za rizikové utkání, takže jsme připravili řadu bezpečnostních postupů, aby nenastaly problémy ať už na stadionu, nebo mimo něj," uvedl mluvčí policie Petr Zámečník. O jaká opatření a policejní manévry přesně jde, však nechtěl říct. Z bezpečnostních důvodů také odmítl sdělit, kolik strážců pořádku ve městě bude.

ODKLON FANOUŠKŮ

Jisté je, že plánem policistů je omezení kontaktu mezi příznivci Baníku a domácími obyvateli. Policie to označila za jeden z hlavních cílů. „Bude to naše priorita. Nechceme dopustit, aby nastaly komplikace při přesunu ostravských ultras na stadion nebo cestou domů," vysvětlil Zámečník.

Manažer břeclavských fotbalistů Dymo Piškula vzkázal: „Otevřeme navíc zadní pokladnu, aby fanoušci Baníku chodili na tribuny přímo do sektoru hostí. Policisté je ze stejného důvodu převezou z nádraží rovnou na stadion. Na něm bude i speciální pořadatelská služba."

Trenér domácích fotbalistů Bohumil Smrček považuje Baník stále za velké jméno na fotbalové mapě. „Měli teď slabší období, ale to potká skoro každý oddíl. Nebojím se, že by se brzy nevydrápali zase vzhůru do první ligy," myslí si.

Také on potvrdil, že v klubu určité obavy z organizace panují. „Ostravští fanoušci jsou známí po celé republice. Všichni s tímhle zápasem mají spoustu práce, tak snad se to všechno obejde bez problémů a nepokojů. Byl jsem se na začátku srpna podívat ve Znojmě, které hostilo Baník ve druhé lize, a tam se duel uskutečnil v poklidu," doufá Smrček ve stejný scénář i v Břeclavi. „Měla by to být hlavně oslava fotbalu," tvrdí muž, který stál i na lavičce prvoligové Zbrojovky Brno.

DAVID BALÁŠ