Současně zastává pozici předsedy dozorčí rady v privátní strojírenské firmě MPS Holding. Členem ODS ale zůstal a chce straně pomoci napravit její reputaci.

Čekal jste takto špatný výsledek ODS?

Čekal jsem propad, ale věřil jsem, že deset procent získáme. Méně než osm procent je hodně málo. Na rozdíl od paní Němcové a některých jiných nehledám vnějšího ani vnitřního nepřítele, ale spíš si myslím, že je to důsledek naší politiky v předchozí vládě, neustálého ustupování koaličním partnerům. Ukazuje se, že to zřejmě nebyla ta správná cesta.

Překvapil vás úspěch hnutí ANO 2011 a Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamury?

Znám pana Babiše dlouhodobě osobně a myslím si, že jeho rétorika boje proti korupci vyznívá trochu směšné. Ale na druhou stranu asi dokázal lidem jednoduše říct, že chce změnu. V případě Úsvitu mě zaujalo, že za něj kandidovali i bývalí poslanci, kteří budou nyní najednou bojovat za přímou demokracii. Proč to nedělali dřív? Každopádně situace ve Sněmovně je nyní velmi komplikovaná. Můj tip je menšinová vláda ČSSD s lidovci s tichou podporou ANO 2011. Otázkou je, jak dlouho to vydrží. Myslím si, že do dvou let budou předčasné volby.

Jak by se podle vás měla nyní zachovat ODS?

Nikam se netlačit a zůstat v opozici. Kompletně vyměnit celé vedení a začít znovu od nuly budovat skutečnou pravicovou stranu.

Co říkáte tomu, že v nové Poslanecké sněmovně nebude mít ODS ani TOP 09 ani jednoho poslance z Břeclavska?

Výchozí pozice byla jasně daná, šesté místo bylo v případě ODS za současné konstelace nevolitelné. A u paní Schejbalové, myslím si, nezafungovaly preferenční hlasy od sportovců. Příjemným překvapením je pro mě alespoň jedenáct procent hlasů pro ODS v Rakvicích.

Více o volbách na Břeclavsku, rozhovory, přehledy i zajímavosti čtěte v tištěném úterním Břeclavském deníku