V Ekocentru Trkmanka budou nejen jejich výtvarné a literární postavičky, ale i skutečné předlohy, jak se v přírodě vyskytují. Vernisáž se uskuteční v pátek od pěti hodin odpoledne.

„Výstavou chceme ukázat běžné, i když pro laika těžko zachytitelné, zástupce české přírody. A také vyjádřit úctu Ondřeji Sekorovi jako velmi pracovitému a vzdělanému člověku, který se sám potýkal s těžkým osudem aniž by svými starostmi zatížil tvůrčí dílo pro druhé," uvedla za tým ekocentra jeho vedoucí Zita Dvořáková.

Ondřeje Sekoru podle organizátorů nejlépe charakterizuje přízvisko „práce všeho druhu". Jako výtvarník byl samouk, stal se reportérem prvorepublikových Lidových novin, sportovním redaktorem, karikaturistou a ilustrátorem knih jiných spisovatelů.

„Jeho dílo je mimořádné svou jednotou výtvarné a literární složky a inspirativní v tom, jak tvůrčím způsobem překračuje hranice do té doby vžitých žánrů a postupů. Vnesl do dětské literatury nové myšlení, hovorovou řeč i svébytný humor," dodali pořadatelé výstavy.

Expozice je vytvořená ve spolupráci s kurátorkou muzea hry v Jičíně a současně zooložkou Petrou Zíkovou. Za výtěžek z dvacetikorunového vstupného se nakoupí terárium. Děti však neplatí. Výstava potrvá do 23. února.