Stovky lidí rozšířily v prosinci řady nezaměstnaných v břeclavském regionu.

Zatímco v listopadu minulého roku bylo bez práce 5963 lidí, o měsíc později se počet vyhoupl už na 6765. Tedy na více než jedenáct procent.

Důvodem je konec sezónních prací. Řada lidí si nyní podle ředitele úřadu práce Lubomíra Marka užije volné týdny s podporou v nezaměstnanosti. Vědí totiž, že na jaře se do práce zase vrátí. Přes zimu je v podnicích zkrátka nepotřebují.„Je to ale špatně, protože zaměstnavatelé tímto řeší své problémy na úkor státu,“ sdělil Marko.

Ten příběh je každý rok stejný. Lidé pracující zejména v cestovním ruchu, zemědělství nebo stavebnictví přichází od října do prosince k přepážkám úřadu práce s přihláškou. Na jaře se zase odhlásí.„U nás někteří zaměstnanci končí v době, kdy už nelze pracovat na poli. Pak je zase začátkem března vezmeme zpátky. Jejich počet je do deseti,“ potvrdil například předseda zemědělského družstva v Bulharech Antonín Osička.

Mezitím ovšem desítky až stovky „momentálně nepotřebných“ odpočívá. Stejně jako zakázky, pole či vinohrady, na nichž pracovali v teplých měsících.„Někteří už mají podepsané smlouvy a do práce nastoupí prvního března nebo dubna. Do té doby třeba ani nemají snahu si hledat něco jiného,“ oznámil Marko.

Další konkurence

Pohled na statistiky zaměstnanosti je v tuto dobu velice podobný tomu z předchozích let. Podle předpokladů procentuální výčet nezaměstnaných ještě o něco vzroste. Mělo by jít však jen o desetiny procenta.

Zda se v úvodu letošního roku promítne do pracovních nabídek možný návrat hospodářské krize, si zatím Marko netroufá odhadnout. Výrazné problémy by se ale břeclavskému regionu měly vyhnout.„Podniky jsou ve vyhlídkách velmi opatrné, protože každá negativní věc, kterou řeknou, se projeví u zájmu obchodních partnerů. Firmy jsou tak velmi skoupé na informace,“ mínil ředitel.

Je přesvědčený, že osekávání pracovních pozic nastalo už před čtyřmi lety. Kdyby došlo na další, některé společnosti by balancovaly nad krachem. „Musely by totiž sáhnout na zaměstnance, které nutně potřebují. A sehnat kvalifikovanou sílu pak může být problém, protože takový člověk nastoupí zase někde jinde. I kdyby měl dojíždět do jiného města,“ sdělil Marko.

Nově příchozí lidé na úřad práce jsou špatnou zprávou zejména pro ty, jejichž jméno se do evidence dostalo v minulých měsících. Stoupá konkurence. A klesá šance na uplatnění.„Nezaměstnaných je hodně a nabídek málo. Hledám, kde se dá. Na internetu, přes známé a úřadu práce. Bohužel jsem omezená tím, že nemám vlastní auto, takže musím pracovat hlavně na Břeclavsku,“ řekla například Eliška Bartošíková. Uplatnění hledá od března loňského roku.