Nadace knížete z Lichtenštejna darovala obci pět milionů korun na obnovu edukační zahrady školky, kterou loni v červnu zcela zpustošilo tornádo. „Předpokládaná hodnota stavby je téměř deset milionů. Rod Lichtenštejnů se tak stal jejím hlavním donátorem a patronem pro rozvoj všeobecného předškolního vzdělávání tak jako v minulosti,“ prozradila s poděkováním starostka Jana Filipovičová.

Narážela na fakt, že se Lichtenštejni o vzdělávání v obci již jednou zasloužili. A to v devatenáctém století, když zde postavili nynější školu. „Přišlo nám logické vzpomenout si na tuto odpovědnost předků a být vůči vám stejně odpovědnými i dnes,“ řekl princ Constantin, mladší syn vládnoucího lichtenštejnského knížete Hanse Adama II.

Nová zahrada by dětem mohla sloužit už od letošního září. „Rodina dlouho hledala způsob pomoci, nakonec se ukázalo, že pro obec i nadaci je nejzajímavější právě rekonstrukce zahrady školky,“ přiblížil mluvčí knížecí nadace Michal Růžička.

Ilustrační foto.
Parkoviště u hustopečské polikliniky čeká kompletní rekonstrukce

Autorkami projektu jsou dvě architektky. Miroslava Beňová a Jitka Jiříčková. Společně na něm pracovaly asi půl roku. Symbolem zahrady má být nový začátek. „Naším cílem bylo vytvořit prostor, který se bude vymykat. Protože tornádo vše okolo zničilo, bylo pro nás důležité, aby byla zahrada hlavně místem harmonickým, v němž se děti budou cítit dobře,“ zdůraznila Jiříčková.

Klasické herní prvky zkomponované do velké plochy z bezpečné pryže tak doplní přírodní část se vzrostlými stromy, teepee či ohništěm. Chybět na zahradě nebude ani část edukační. Děti se budou pomáhat starat o vyvýšené záhony a naučí se třeba i to, jak se objevuje voda v přírodě a že její existence není ničím samozřejmým.

Ještě před zahájením prací na zahradě však bude nutné provést nutné zásahy. „Stopy po tornádu jsou sice vyklizeny, ale obava, že tato vrstva zeminy obsahuje množství drobných kousků materiálů včetně skla z poničené budovy, vedla k tomu, že jsme do obnovovacích prací zahrnuli i odstranění svrchní vrstvy a navezení nové,“ sdělily architektky.

Zámecký rybník v Lednici. Původní (vlevo) a nynější stav.
Zámecký rybník v Lednici už se plní vodou. Porovnejte si, jak vypadal předtím

Vznikající prostor má podněcovat k pohybu v zahradě, rozvíjet fyzické dovednosti dětí, jejich představivost a vnímavost k životnímu prostředí. „Pryžový povrch jim umožní bezpečné jezdění na koloběžkách i kolech. Dostatek stínu pak vysazení již vzrostlých stromů. Ohniště určitě využijí i k setkávání s rodiči. Počítáme i s vybudováním vyvýšené louky, která v zimě může sloužit třeba k sáňkování,“ nastínila Jiříčková.

Mezi dřevinami budou dominovat domácí druhy. Tedy lípy a javory. V plánu je i borový hájek.

Zvědavý na výsledek je také středoškolák David Nešpor, který lichtenštejnskou delegaci přivítal v tradičním hrušeckém kroji. „Zásadně se vše v obci posunuje dopředu. Těším se, jak to tady bude vypadat. Určitě to ale budou mít děti moc hezké,“ zareagoval.

Princ Constantin zavzpomínal na chvíle krátce po tornádu. „Je naprosto nepředstavitelné přijít o člena rodiny, dům, zahradu, majetek i vzpomínky během pouhých několika minut, kdy příroda obrátí svou nejhorší sílu proti člověku. Celým svým srdcem soucítím s nevinnými obětmi této hrozivé katastrofy,“ nechal se slyšet princ.