„V našem případě se ale jedná o lidi, instituce, organizace i občanská sdružení působící v regionu Západních Karpat na území Moravy. Tedy od Beskyd přes Vizovickou vrchovinu, Javorníky, Ždánický les, Chřiby, Kyjovskou a Litenčickou pahorkatinu, Bílé Karpaty až po Pálavu," uvedla Eva Řezáčová z Centra ekologické výchovy Pálava.

Tito lidé zvelebují karpatské přírodní a kulturní dědictví a svými projekty i každodenní činností naplňují poslání Karpatské úmluvy, jejímž signatářem je Česká republika.

„Z místních stakeholderů vystoupí na setkání za obec Dolní Věstonice doktor Votava, který přiblíží revitalizaci Vysoké zahrady u Strachotína. A také zástupce občanského sdružení Sorbus. Ten pohovoří o návratu oskeruší do pálavské krajiny," pokračovala Řezáčová.

Jedním z končících projektů, do něhož se karpatští stakeholdři zapojili, je i naplňování Karpatské úmluvy na Ostrožsku, Horňácku a Mikulovsku. Za projektem stojí Vzdělávací středisko Bílé Karpaty, jemuž Centrum ekologické výchovy Pálava vypomáhá.

„Poslední společný výstup projektu je právě setkání stakeholderů z moravské části Karpat. Jelikož se jedná o závěrečné setkání, budeme hlavně bilancovat. Nejde nám o to, aby se lidi chlubili, ale aby se navzájem inspirovali," řekla zástupkyně mikulovského ekologického centra.