Z přednášky se lidé dozví zajímavosti o životě chorvatské menšiny, která v minulých staletích v této i okolních vesnicích zanechala svoje stopy. V dominantě obce pak završí program koncert barokní varhanní hudby se zpěvem.
Několik let byl kostel uzavřený kvůli vnitřním opravám, ale i dříve nacházeli návštěvníci dřívějšího Neuprerau brány majestátního bílého kostela většinou zamčené. „Místních věřících je málo, proto pravidelné bohoslužby nepořádáme, ani neplánujeme do budoucna. Scházíme se jen asi třikrát do roka, ke mši svaté, adorační slavnosti a modlitbě. Proto je kostelní noc ojedinělou příležitostí ke vzájemnému setkání a naslouchání kvalitní hudbě či historii,“ pozval do nově opraveného kostela drnholecký farář Jiří Komárek.
Program v kostele zahájí mše svatá v pět hodin odpoledne, pokračuje přednáškou v šest hodin, večerní koncert pak začíná v sedm hodin. Kostel zaplní barokní hudba Vivaldiho, Haendela, Pergolesiho či Brixiho v podání varhanistky Kateřiny Málkové s pěveckým doprovodem Ivy Kružíkové. „Stěžejním tématem koncertu je Stabat mater, vyjadřující bolest matky nad ztrátou syna,“ upřesnila mladá varhanistka.
Novopřerovský kostel byl vystavěný roku 1690 na místě původní kaple z doby kolem roku 1600, dnešní podobu má pak od konce devatenáctého století. Dříve se zde konalo setkání chorvatských rodáků, které se přesunulo do Jevišovky a každoročně začátkem září se slaví jako tradiční Kiritof.