Zákazníci si litr stoprocentního alkoholu momentálně odváží za částku pohybující se od sto třiceti do sto padesáti korun.

„S loňským rokem je to nesrovnatelné. Tehdy jsme vypálili čtyři sta padesát litrů absolutního alkoholu, letos už pět a půl tisíce,“ potvrdila nárůst například Anna Hrušková z palírny v břeclavské čtvrti Poštorná.

Pod rukama jí zatím prošlo nejvíce meruněk za poslední čtyři roky a už teď s nadsázkou tvrdí, že díky vysokému počtu přesčasových hodin téměř nepotřebuje vybírat dovolenou. Na tu momentálně ani nebude čas. Pěstitelé už pomalu přiváží švestky. Na slivovici.

„A to nával švestek teprve začíná. Jde o dřívější sběr,“ upřesnila Hrušková.

Nouze není ani o bizarní případy, kdy lidé přijdou například se čtyřmi druhy ovoce. Kombinovat musí, protože by jinak nedosáhli na potřebných sto litrů kvasu. A méně v Poštorné pálit odmítají. Jednoduše se jim to nevyplatí.

„Zejména tak drobní pěstitelé přichází s meruňkami, mirabelkami, hruškami a ringlemi. Výsledek je sice pitelný, ale chuť je nic moc. Téměř nelze poznat, z čeho je nápoj vypálený,“ pustila se žena do hodnocení.

Stále dost pěstitelů však přiváží desítky až stovky kilo meruněk připravených k proměně v alkohol. Například v pálenici v Hruškách zájemci obsadili termíny až do poloviny října.

„To je neuvěřitelné. Letošní úroda byla opravdu bohatá. Také my už ale pomalu začínáme pálit jiné ovoce. Zatím bylo poměrně málo jablek,“ sdělil zaměstnanec palírny Ladislav Tuček.

Málo broskví

Provozovatelé pálenice v Moravském Žižkově zase upozorňují na malý výskyt broskví. Jan Maděřič starší dokonce označil jejich počty jako nejnižší za poslední léta.

„Přišlo ale hodně lidí, kteří teprve pálili švestky z loňského roku. Musím říct, že byly velmi kvalitní a voňavé,“ tvrdí Maděřič, jenž se setkává se zákazníky dojíždějícími až z okolí Mikulova nebo Hustopečí.

Spokojení jsou rovněž úředníci z celní správy. Mluvčí Lada Temňáková až na výjimky vyvrací prohřešky lidí z Břeclavska i zástupců palíren. „Jen dvě osoby si nechaly vypálit více než třicet litrů čistého alkoholu, což je zakázané. V takovém případě musí zaplatit vyšší daně plus pokutu. Ta může činit až pět tisíc korun,“ řekla Temňáková. Kromě pravidelných kontrol oficiálních výroben, kam celníci chodí minimálně jednou za dva měsíce, se v okrese téměř rok nesetkali s domácí „černou“ palírnou.

„Každopádně předpokládáme, že existují. Nebudeme si nic nalhávat. Odhalit se nám však už dlouho žádnou nepodařilo,“ líčila mluvčí.

Naposledy celníci objevili v Mikulově auto, jehož řidič převážel více než pět tisíc litrů nelegálně vypáleného alkoholu.

LUKÁŠ IVÁNEK
IVA VALENTOVÁ