S dcerou v náručí přivítala břeclavská nemocnice minulý týden paní Majzlíkovou. Rodička z Hodonína prostě do nemocnice dojet nestihla. „Dceru jsem odrodila na křižovatce, kde se odbočuje do nemocnice,“ říká Veronika Majzlíková.

Tato matka vnímá absenci porodnického oddělení v Hodoníně negativně. „Porodní bolesti mě chytly ve čtvrt na sedm a malá byla v sedm padesát na světě. Neměli jsme prostě vůbec šanci porod v Břeclavi stihnout,“ zamýšlí se Majzlíková.

Nastávající matky z Hodonína a blízkého okolí mají možnost rodit kdekoliv, nejblíž v Kyjově, nebo Břeclavi. Právě břeclavská nemocnice přivítá ročně okolo třiceti procent pacientek z Hodonína. „Případ jako tento se nám stane maximálně jednou, dvakrát do roka. Pravda ale je, že pokud matka ví, že je porodnice vzdálená, je pro ni samotná cesta hodně stresová záležitost,“ hodnotí staniční sestra břeclavské porodnice Vlasta Potočníková.

S tím však nesouhlasí primář kyjovské porodnice. „Nezáleží na tom, kde porodnice leží, jde především o otázku biologických mechanismů rychlosti porodu. Někdy totiž může mít porod tak rychlý průběh, že by rodičce nepomohlo, ani kdyby měla porodnici vedle domu. Tyto situace nastávaly vždy a vždy nastávat budou,“ uvedl primář kyjovské nemocnice Jan Flesinger. Ten zároveň dodává, že situace, kdy ženy nestihnou přijet k porodu, se stávají několikrát do roka.

Lékaři z hodonínské gynekologie se však o své pacientky starají, i když je nemohou odrodit v prostředí, které matky znají například z poradny. „Každý, kdo má něco společného s porodnictvím, je rád, když se se svou rodičkou potká i na sále. Pokud tedy mají lékaři zájem, tak si chodí své pacientky odrodit do jiné porodnice. Myslím si, že spolupráce s ostatními porodnicemi v okolí není špatná,“ říká primář hodonínského gynekologického oddělení Jiří Nezdařil.

Případy matek, které neporodí v nemocnici, nejsou až takovou výjimkou. Někdy musí rodičce pomoct například i policisté.

„Policie spíš umí kvalifikovaně přivolat odbornou pomoc. Přímo policisté ale nerodí,“ upozornil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. I policie se však snaží být na podobné případy připravena.

„Střední policejní škola Hrdlořezy v Praze je autorem instruktážního videa, které studenti sledují v rámci zdravotnické přípravy. Jedná se o film, který ukazuje, jak rodičce pomoct. Škola se na projektu podílela s jednou z pražských porodnic,“ dodává Zámečník.

Fotografie z filmu je možné zhlédnout na webové stránce http://www.porodnice.cz/pomoc-policistu-zene-u-porodu-v-krizove-situaci.