Zůstaň v posteli o několik minut déle. K takovému kroku vyzvalo své svěřence Gymnázium v Hustopečích. Studenti se totiž nemuseli zdržovat převlékáním a mohli do vyučování přijít v pyžamu. Díky vyhlášení tématického dne, tentokrát pyžamového.

„Tradice uspořádat tematické dny má na našem gymnáziu už několikaletou, i když nepravidelnou historii. Ale teď byla už čtyřletá odmlka od posledního pořádání moc dlouhá, tak jsme museli jednat," uvedl za pořadatelský studentský parlament gymnázia Jaroslav Rybář.

Pyžama či Hawai

Dříve se na hustopečské střední škole uskutečnil například Den naruby, Čepicový den nebo naposledy Den v oblecích. „Výběr témat není nikdy jednoduchý," poznamenal Rybář.

O tom letošním rozhodli studenti svými hlasy na sociální síti facebook. A to přes stálou skupinu gymnázia, která čítá více než dvě stovky členů. Do závěrečného hlasování poslali gymnazisté kromě vítězného Pyžamového dne ještě Hawai, Postavy z pohádek a v minulosti oblíbený Den v oblecích. Nakonec porazila pyžama obleky o devět hlasů.

„Měli jsme strach kvůli počasí, sotva by se někomu chtělo do mrazu vycházet v nočním oblečení. Nakonec to ale mnoho studentů vyřešilo převléknutím se až ve škole," přiblížil pořadatel.

Že téma nočních úborů ve škole mělo úspěch, dokládá i množství účastníků. Podle Rybáře jich byla nadpoloviční většina. Mnozí z nich se ani doma nezdržovali s ranní hygienou a každodenní rituály si odbyli ve škole. Ať šlo o čištění zubů, holení nebo snídani. Někteří studenti si s sebou neváhali vzít třeba i plyšová zvířátka.

„Ačkoliv studenti nepřišli oblečeni jako obvykle, na průběhu dne se to vůbec nepodepsalo. Vyučovalo se, psaly se testy, zkoušelo se. Jen možná v trošku jiné, domáčtější a přátelštější atmosféře. Já sama jsem přišla v pyžamu, prozradila s úsměvem učitelka Hana Potměšilová.

S jakým mottem přijdou studenti příště, zůstává zatím tajemstvím. „Snad to ale bude dříve než za čtyři roky," věřil Rybář.

Den bez zkoušení

Podobná recesistická akce studentů se ujala před třemi lety také na Gymnáziu v Břeclavi. „Nazýváme ji Dnem imunity," řekl šéf břeclavského gymnázia Josef Drobilič s tím, že i v tomto případě má den své téma. „Naposledy to byli kovbojové," sdělil Drobilič.

Hlavní myšlenkou akce je vyhnout se v Den imunity zkoušení. Nechat odpočívat mozkové závity budou mít břeclavští gymnazisté šanci už o nadcházejícím pondělí. „Shodou okolností budou také letošním mottem pyžama," oznámil ředitel.

Ti, co přijdou po neděli do školy v pyžamu, budou sice uchráněni před zkoušením, ale tuto imunitu však může učitel zrušit. Musí však také přijít v pyžamu. „S tím, že děti přijdou jeden den převlečení a nezkouší se, problém určitě nemám," ujistil Drobilič.