Tentokrát vás pozvu na festival hrady.cz, který své letošní putování po republice zakončí v zámeckém parku ve Valticích. Ve vinařském městečku na jihu Moravy půjde o premiéru, která potrvá dva dny a na dvou scénách nabídne téměř dvacet úspěšných kapel domácího hudebního výběru. Kromě muziky si návštěvníci přijdou i na doprovodný program v podobě bezplatné prohlídky zámku či karnevalu s tombolou.

Letní festival České hrady.cz vznikl před sedmi lety s nápadem spojit stále oblíbenější hudební přehlídky pod širým nebem s atraktivním historickým zázemím. Od té doby akci hostí hrady Točník, Kunětická hora, Švihov, Bezděz a nově Rožmberk nad Vltavou. Minulý rok přiměla vzrůstající poptávka organizátory k rozšíření akce také na Moravu. K Hradci nad Moravicí a Bouzovu se letos poprvé připojí Valtice a akce obsáhne osm krajů. Vloni české a moravské hrady navštívilo díky festivalu na dvaačtyřicet tisíc lidí.

Pátečnímu programu postačí lákadlo v podobě tří jmen. Od sedmi večer do půlnoci bude příchozí bavit herec a písničkář Jiří Schmitzer, stále našlapaná kapela Tatabojs a miláček divadelních a koncertních pódií Tomáš Klus. Areál bude otevřený už od šesti od večera, v plánu je také zahajovací večírek v karnevalových maskách.

V sobotu se hudební produkce rozdělí na dvě scény, mezi nimiž se budou jednotlivé kapely střídat. Nemělo by tedy hrozit vzájemné rušení a soupeření tónů tak, jak tomu u některých festivalů s velkými ambicemi bývá. V zámeckém parku budou moci návštěvníci tančit už od pravého poledne s poprockovou kapelou Kryštof a jejím frontmanem Richardem Krajčem.

Navazovat budou velká jména domácí hudební scény. Představí se rocková Vypsaná fixa, recesistická babypunková sestava známých muzikantů Kašpárek v rohlíku či Support Lesbiens Kryštofa Michala. V osm večer se z hlavního pódia ponesou hity pražských kapel. Vystoupí punkrockový Wohnout bratrů Homolů, indie kapela Sunshine a populární Divokej Bill.

Na vedlejší scéně bude živo taktéž od poledne, žánrově však bude mít širší záběr. Po litomyšlské rockové skupině Mother's Angels se představí ze ska na rock přešitá Prague Conspiracy či kapela Skyline kombinující pop, elektroniku a breakbeatové rytmy. Skyline se také pochlubí skvělou zpěvačkou Markou Rybin ze zaniklé sestavy Gaia Mesiah.

V pět Valticím poprvé zahraje a zazpívá Gipsy.cz, který netuctově propojuje tradiční romskou hudbu s rapem a hip hopem. Na malé scéně pak vystoupí i rock'n'rollově skapunková show z Prahy Queens of Everything s novým albem, rapper Vladimir 518 se zpěvačkou Terezou Černochovou a punkoví dudáci Pipes and Pints. O závěr festivalu a jeho letošního turné se postará indie parta z Brna, Professor Leopard.

Jak jsem psal nedávno, valtický zámek toto léto vítá kromě tradičních kulturních akcí samá velká jména. Po Jiřím Stivínovi, Jaroslavu Svěceném, Kamilu Střihavkovi či Richardu Müllerovi tento víkend na seznam přibudou další exkluzivní záležitosti. Moravské hrady.cz jakožto poslední festival léta tak bude stát jednoznačně za to.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)