„Naším cílem je nabídnout základním a středním školám prohlídku našeho muzea i s odborným výkladem tak, aby se mohla stát součástí vzdělávacích programů. Budeme usilovat o to, aby dnešní mladší generace byly informované o předlistopadovém dění v naší zemi. Zároveň bychom chtěli rozšířit nabídku v této turisticky atraktivní lokalitě o to, co sem bezesporu patří,“ netajila se cílem Michaela Cibulková.

Jak prozradil Petr Pajpach, který spolu se svými známými na projektu pracuje, muzeum ukáže ostrahu hranic od vzniku Československa až po současnost s důrazem právě na železnou oponu. Muzeum nechce nikomu stranit. Nebude proto pro ani protikomunistické.

„Chceme prostě jen ukázat dobu takovou, jaká byla. Proto například máme na stěně jedné místnosti napsaných asi dvě stě jmen lidí, kteří na hranicích zemřeli. A je jedno, jestli chtěli přes hranice utéct nebo je střežili,“ nastínil Pajpach s tím, že raritou bude třeba záznam o zásahu legendárního psa Breka, který za svůj život zadržel na jihu Moravy přes šedesát lidí, jež chtěli přes hranice utéct.

Cenné předměty

Český fortel si budovu na hranicích pronajal od kraje. „Pak nás až napadlo, že bychom tam mohli udělat muzeum, místo k tomu přímo vybízelo. Projekt jsme intenzivně připravovali poslední čtyři měsíce. Některé předměty jsou z mé sbírky, případně od známých a dalších lidí, kteří na projektu spolupracují. Ale vyšlo nám velmi vstříc i Muzeum Policie České republiky z Prahy. Tam máme výpůjčku do konce roku,“ prozradil Pajpach.

V muničním skladu si například budou moci lidé prohlédnout bedýnky s náboji, k vidění budou také samopaly. Tedy vše, co používali vojáci za komunismu. „Myslím, že se přijdou podívat i starší lidé, kteří tuto dobu zažili. Dokonce nám některé předměty zapůjčili či věnovali bývalí pohraniční strážníci. Mnoho z nich si totiž na hranicích odsluhovalo základní vojenskou službu,“ zamyslel se.

Nápad s muzeem se líbí také učitelce dějepisu z Obchodní akademie Břeclav. „Na téma železná opona jsme se teď se žáky bavili. Dokonce jsem po studentech, kteří navštěvují lyceum, chtěla, aby vypracovali nějakou práci. Někteří mi totiž třeba i prozradili, že se jejich dědeček pokusil přes Úvaly utéct do Rakouska,“ sdělila Dana Grégrová.

Rozhodně se prý se studenty do Valtic vydá. Přece jen bude muzeum blízko, takže návštěva nezabere tolik času.