Osmnáct tisíc návštěvníků. To je číslo, které symbolizuje pokles zájmu turistů o návštěvu lednického zámku a parku. „Ke konci loňského června navštívilo lednický zámek asi sto sedmnáct tisíc lidí. Ke stejnému datu letos to bylo ale jen devětadevadesát tisíc lidí. To je pokles asi o patnáct procent,“ srovnala mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová. Podle vyjádření kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové se však nejedná o žádnou tragédii.

„Pokles zatím není tak dramatický. Musíme zkrátka počítat s tím, že jeden rok přijde lidí více a ten druhý zase méně. Někdy máme plno a pak přijdou dny, kdy je lidí citelně méně,“ pokrčila rameny Holásková s tím, že se jedná o souhru hned několika faktorů. „V dubnu a květnu bylo špatné počasí a potom velká vedra. Vliv hrála určitě také ekonomická krize. Dříve se stávalo, že se lidé do zámku vraceli, aby se podívali, co je nového. Dnes tomu tak není,“ vysvětlila kastelánka důvody, které podle ní vedly ke snížení počtu návštěvníků. Hlavně pak těch ze zahraničí.

„Složení zahraničních turistů se pravidelně mění. Dá se však říci, že méně cizinců jezdí především z Rakouska. I cestovní kanceláře mají problém obsadit zájezdy,“ upozornila na nepříznivé období Holásková. Jejích slov se chytila také Kalová.

„S odlivem zahraničních turistů se musejí potýkat všechny české památky. U lednického zámku se pak patrně skutečně jedná o výrazný odliv návštěvníků především z Rakouska,“ poznamenala mluvčí a dodala, že díl viny ve snížení počtu zájemců o české a moravské památky měla také krize v letecké dopravě na počátku letošního roku. Národní památkový ústav se tak podle jejích slov snaží nalákat především zájemce z tuzemska. A to pomocí projektu Oživlé památky, do nějž je už třetím rokem zapojený právě také lednický zámek.

Může za to krize

Že lidé méně navštěvují památky, potvrzuje také jeden z milovníků historie, Miroslav Holeček z Chomutova. „Podle mého jezdí méně turistů především kvůli krizi. Zbytečně šetří a drží peníze. Neuvědomují si, že investovat do zážitků pomůže nejen naší turistice, ale jim to pomůže také zapomenout na běžné každodenní problémy. Naposledy jsem byl v Lednicko – valtickém areálu před více než rokem a moc rád bych se tam zase vrátil,“ vyjádřil se.

Svoji roli v úbytku zájmu sehrála, jak řekla Holásková, také média. „Provedla nám medvědí službu. A to když psala o komáří kalamitě, která byla, aspoň si myslím, stejná jako každý rok,“ zamyslela se kastelánka s tím, že v lednickém zámku přivítají průvodci jistě mnohem více lidí v průběhu celých prázdnin, a potom také na podzim.

„Pravidelně k nám míří turisté z Ruska. Na podzim potom přibude návštěvníků z Polska nebo Maďarska,“ vyjmenovala kastelánka. Nalákat návštěvníky se v Lednici snaží také pořádáním různých tematických výstav v areálu zámku, kulturních akcí a nebo do budoucna například slíbeným zpřístupněním nových prohlídkových prostor. „Příští sezonu konečně otevřeme dětské pokoje. Chystali jsme se na to už letos, ale bohužel se nám to kvůli technickým problémům nepodařilo,“ poznamenala Holásková.