V sobotu opět vypukne volební šílenství. Alespoň v Dobrém Poli, které čekají předčasné komunální volby. O hlasy voličů v nich budou usilovat hned čtyři kandidátky, tedy o jednu více než loni v říjnu.

„Ano, kandidátky jsou celkem čtyři. Kandiduje KDU-ČSL a hned tři sdružení nezávislých. Přibyla jedna, na které je bývalý člen zastupitelstva, který předtím nekandidoval,“ řekl dobropolský starosta Bohumil Ott, jehož jméno figuruje na kandidátce Za rozvoj a obnovu obce. Další nezávislí nahradili oproti podzimnímu řádnému termínu stranickou kandidátku KSČM.

„Volební lístky už jsou nachystané. Natištěné je už více než týden máme na úřadě. Jsou uložené v sejfu, ani já k nim nemám přístup,“ smál se úřadující starosta. Hlasovací lístky najdou lidé ve svých schránkách v tomto týdnu. Volební místnost chtějí Dobropolští chystat až v pátek. „Není to problém, během odpoledne je to hotové,“ ví ze zkušenosti Ott.

Na rozdíl od řádných voleb budou tentokrát lidé moci odevzdávat své hlasy jen jediný den, a to v sobotu. Volební místnost bude v obci s necelými čtyřmi sty obyvateli otevřená od sedmi hodin ráno do desíti večer. „Pro volební komisi to bude pořádná šichta,“ tuší starosta.

Dobropolští si sice na podzim řádně zvolili zastupitelstvo, ale kvůli rezignaci tří lidovců a jejich náhradníků, kteří nesouhlasili s obsazením postu místostarosty lídryní za KSČM, museli vypsat podle zákona volby nové. Počet zastupitelů totiž klesl ze sedmi na čtyři.

Jaký bude o mimořádné volby zájem, je otázkou. Bohumil Ott si myslí, že účast bude podobná jako na podzim, kdy přišlo v Dobrém Poli svůj hlas odevzdat 65,5 procenta voličů.

„Někteří, kteří v říjnu nepřišli, teď půjdou. Stejně tak se dá ale předpokládat, že povolební události, ke kterým tady došlo, některé další voliče odradí. Já osobně bych byl rád, kdyby účast byla maximální. Ať lidé rozhodnou,“ přeje si Ott, který už podruhé obhajuje starostovské křeslo.

„Volit samozřejmě půjdu. Chci změnu, současné vedení obce se mi nelíbí,“ těší se na sobotu například dobropolský vinař Josef Barcůch.

To v Přibicích, kde rozpadlo zastupitelstvo později – na počátku března, půjdou k volebním urnám zřejmě až na podzim. „Přesný termín zatím neznáme. Orientačně by to mělo být někdy na začátku podzimu, tedy v září nebo v říjnu,“ uvedl zastupitel pověřený výkonem pravomocí starosty Miroslav Effenberger.

Přibické zastupitelstvo se rozpadlo poté, co zastupitelé ze dvou kandidátek podali demisi. Důvodem byly opakované útoky opozice na starostu Františka Stankoviče. Jeho někdejší zástupce Effenberger ho viní ze špatného hospodaření. Koaliční zastupitelé rezignovali, protože tvrdí, že v atmosféře neustálého napadání a kontrol se nedá pracovat.

Přibickým to nyní značně komplikuje život. Obec, která potřebuje do září rozšířit mateřskou školu, nemůže rozjíždět nové stavby, stejně jako například vykupovat nebo prodávat pozemky.