Letošní ročník Kiritofu byl již dvaadvacátý. Novinkou se stalo například vystoupení ženského chorvatského souboru Hrvatica, jejíž členky přicestovaly ze Záhřebu. „Bylo jich asi šestnáct, ovšem další Chorvaté s nimi jeli v autobuse," poznamenala Michaeala Martincová, jež pořádajícímu Sdružení občanů chorvatské národnosti v České republice pomáhala s organizací.

Kromě Hrvatice si potlesk vysloužilo například mladistvé seskupení Praški Fržoni nebo dechová hudba Josefa Egera. „Myslím si, že atmosféra byla dobrá, lidé se bavili. Mluvili jsme s nimi a říkali, že se jim Kiritof opravdu líbil," pokračovala Martincová.

Místopředsedkyně sdružení Lenka Kopřivová doplnila: „Velmi nás potěšilo, že do Jevišovky přijeli zástupci chorvatského Státního úřadu pro Chorvaty v zahraničí, představitelé Chorvatsko-české společnosti, Chorvatského turistického sdružení a záhřebský sbor Hrvatica. Dokazuje to zájem chorvatské strany o nás a dodává nám to sílu v dalším snažení," líčila Kopřivová.

Návštěvníci měli tentokrát mimo jiné možnost rozloučit se s chorvatským velvyslancem Franem Krnićem, jemuž do konce funkčního období zbývá měsíc.

Pobyt v Česku mu bude připomínat obraz mikulovské grafičky Olgy Pluháčkové a víno z vinařství Vinofol.

Pořadatelé slavnosti přiznávají, že se snažili o ještě větší počet příchozích, než kolik jich v neděli ve skutečnosti dorazilo. Naráží však na několik komplikací. „Těžké je třeba konkurovat akcím, které se v tomto termínu konají na jiných místech. Je toho docela dost. Jevišovka je navíc poměrně malá obec, takže je složitější se do ní dostat," říkala Martincová.

Proč se vlastně slavnost koná právě tam? Moravští Chorvaté v místě žili od šestnáctého století až do roku 1948, kdy svá obydlí museli nuceně opustit. Stejný osud je potkal v Dobrém Poli a Novém Přerově. „Atmosféra byla příjemná, akce hezká. Dříve možná býval bohatší program, ale to vždy záleží na tom, kolik peněz se sejde na jednom místě. Není to jednoduché. Pořadatelé jsou z neziskové organizace," reagovala starostka Jevišovky Božena Bošiaková.

Akce je podle ní oblíbenější zejména u starousedlíků, lidé přistěhovaní v posledních letech si k programu hledají cestu složitěji. „Všichni ale vědí, o co jde. Propagace je velká," dodala starostka.