Změna územního plánu, dotace na opravu obecního domu, knihovny, kapličky, čističky odpadních vod a také nový rozpočet obce. Bez toho se teď ještě několik měsíců budou muset obejít lidé v Dobrém Poli. Přestože tamní obyvatelé v komunálních volbách řádně zvolili své zastupitele, už za pár dní klesne jejich počet ze sedmi na čtyři. Bez možnosti náhrady. A to podle zákona nelze. Obec proto bude muset vypsat nové volby.

„V den zastupitelstva jsme dostali od všech nově zvolených zastupitelů i jejich náhradníků za KDU-ČSL rezignaci,“ vysvětlil problémy starosta Bohumil Ott, který obhajoval post na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů – Za rozvoj a obnovu obce.

Jak dodal, ustavující zastupitelstvo se přesto konalo. Mandát měl totiž těm, kteří se rozhodli odstoupit, vypršet až o půlnoci. „Z lidí kandidujících za KDU-ČSL nepřišel nikdo. Starostu i místostarostu jsme ale přesto zvolit mohli, protože jsme byli stále usnášeníschopní,“ popsal.

Oficiální důvod, proč vítěz voleb KDU–ČSL stáhl kandidáty, Ott nezná. Tuší ale, že to bylo kvůli boji o místostarostovské křeslo. To měla podle koaliční dohody obsadit dosavadní místostarostka Jana Dmitrievová z KSČM.

„KDU–ČSL chtěla svolat po volbách jednání. Dozvěděl jsem se o něm ale až v den jeho konání. Bylo to tak narychlo, že nikdo kvůli práci nemohl. Další jednání už pak nebylo,“ zamyslel se starosta nad možným důvodem krachu.

„Jako vítězná strana KDU–ČSL jsme vyzvali dvě slabší strany k jednání. Všichni čtyři zastupitelé účast odmítli. Tak si mohou případné problémy, které v obci nastanou, připsat na vrub jen sami sobě,“ uvedla na rovinu Libuše Matýzková, která byla lídrem KDU–ČSL. Jak dodala, už v minulosti pomohla pro obec získat dostatek peněz.

Přestože mohli Dobropolští své nové vedení zvolit, neudělali to. „Vzhledem k rezignaci náhradníků nemělo smysl vůbec volit. KDU-ČSL dokonce ani nepodala návrh na starostu či místostarostu. Jednání jsme tedy ukončili s tím, že budeme informovat Krajský úřad Jihomoravského kraje,“ prozradil Ott, který je ze současné situace velmi zklamaný.

Obec totiž stojí před změnou územního plánu kvůli fotovoltaické elektrárně, za kterou by získala téměř šest milionů korun. Teď však nemůže o ničem rozhodovat. Dokonce ani o dotacích či rozpočtu.

Volby si asi zaplatí

Některé rezignace zatím nejsou platné. Přesto už nezávislí a KSČM vzdali jakákoliv přemlouvání. Volby, které už si s největší pravděpodobností bude muset obec zaplatit ze svého, by podle odhadu starosty mohly být v březnu.

Matýzková se podle svých slov ani nesměla obrátit na kraj. „Zakázali mi to,“ tvrdí.

V nových volbách by se opět chtěla ucházet o post místostarostky. „Samozřejmě, že budu v nových volbách opět kandidovat, pokud mi dají voliči důvěru. Chtěla bych se ucházet o post místostarostky. Zastupitel je totiž v obci nula, nic nezmůže. Mrzí nás, že jsme rezignaci podali. Ale nemohli jsme jednat jinak. Lidé nám dali důvěru a chtěli, aby se něco změnilo,“ podotkla.

Ott postup vítězů voleb nechápe. „I když by mě nezvolili starostou, budu stále v zastupitelstvu. Nesnažil bych se všechno zničit. Nikdy by mě nenapadlo, že bych šel tak daleko, aby musela jít obec do nových voleb,“ zamyslel se. „Ani nevím, že ještě nemáme nové vedení obce. Moc toho tady nemáme, takže by zastupitelstvo mohlo udělat více. Navíc je tady málo obyvatel, a tak by se mohli dohodnout. Měli by myslet na obec a ne se hádat,“ míní Lukáš Grzyb z Dobrého Pole.