Devátý duben. To je stěžejní datum, ke kterému se upírají naděje snad všech obyvatel Dobrého Pole. Právě v tento den se tamější konečně dočkají nových komunálních voleb. Zúčastní se jich, stejně jako na podzim, Sdružení nezávislých kandidátů – Za rozvoj obce, KDU–ČSL i komunisté. A možná i někdo další.

„Jen bůh ví, jak to bude po volbách v Dobrém Poli vypadat. Kdo bude kandidovat, to úplně nevím. Uskupení se totiž mohou hlásit až do druhého února. Co se děje v obci, už jde tak nějak mimo mě. Nedávno mi však někdo rozbil okno u osobního auta,“ potvrdil nevlídnou atmosféru v Dobrém Poli tamní starosta Bohumil Ott, kterého ale nálada v obci od kandidatury za nezávislé neodradila.

Dobropolští si sice na podzim řádně zvolili zastupitelstvo, ale kvůli rezignaci tří lidovců a jejich náhradníků museli vypsat podle zákona volby nové. Počet zastupitelů totiž klesl ze sedmi na čtyři.

Napjatá situace panující v obci se ani po několika měsících příliš nezlepšila. Starostu však ještě víc mrzí, že Dobropolští přijdou o dotace, na které by mohli za normálního stavu dosáhnout.

„Veškeré žádosti o dotace se z devadesáti procent mají posílat do konce února. To ale nestihneme, protože nám je nemá kdo schválit. Stejně tak je to i s odměnami. Jako obec do pěti set obyvatel jsme vyhráli soutěž Jihomoravského kraje ve třídění odpadu. Sice za to byla odměna jen šest tisíc korun, ale protože její přijetí musí zastupitelstvo schválit, tak ji nejspíš nedostaneme. Navíc jsme o ni měli zažádat do konce prosince,“ neskrýval zklamání Ott.

Ten také doplnil, že už téměř rok se v obci nic neděje. „Je to voda na mlýn některým lidem. Obávám se ale, že se to všechno obrátí proti mně,“ myslí si starosta.

Ustavující zastupitelstvo se podle něj bude konat buď až koncem dubna, nebo začátkem května. „Hlavně chci, aby volby proběhly v pořádku a aby se ustavilo zastupitelstvo. To proto, aby obec mohla zase dál fungovat. Doufám, že snad k žádným rezignacím nedojde. Lidé, kteří je podávají, neškodí opozici, ale měli by si uvědomit, že ubližují především lidem v Dobrém Poli,“ poukázal Ott.

Zdrženlivá ve svých vyjádřeních byla také současná místostarostka a kandidátka za KSČM Jana Dimitrievová. „Vše ještě není rozhodnuté, ale pravděpodobně kandidovat budu. Ačkoli už nemám velkou chuť, tak síly mi zatím nescházejí. Ráda bych to, co je rozpracované, ještě dokončila. Těžko se od toho totiž odchází,“ nechala se slyšet Dimitrievová.

Ta také vzpomněla na dobu, která rezignaci křesťanských demokratů předcházela. „Odstoupili prý proto, že nesouhlasili s tím, že já budu místostarostka. Já jsem si však tento post nenárokovala. Pan starosta mě požádal, zda bych s ním nepokračovala v započaté práci. Souhlasila jsem,“ uvedla místostarostka.

Stejně jako v řádném termínu i v dubnu sestaví svou kandidátku rovněž KDU–ČSL. „Kandidovat budu opět jako lídryně. Ale více bych se k tomu vyjadřovat nechtěla. Nemá cenu, aby se opět něco z toho, co řeknu, použilo proti mně,“ poznamenala jednička kandidátky křesťanských demokratů v Dobrém Poli Libuše Matýzková.