Lidé si na hovězím v housce pochutnají i dnes, Festival trvá až do neděle. „K burgerům neodmyslitelně patří maso. Ale reagujeme na zájem lidí, takže nabízíme také vegetariánské a bezlepkové,“ informoval za organizátory Bedřich Snášel.

Komu příliš vyschne v krku a nevystačí si s nabídkou nápojů u Vaňkovky, zamíří od ní na Den Starobrna do pivovaru v ulici Hlinky u Mendlova náměstí. Brněnští sládci pro lidi přichystali speciální nefiltrovaný ležák. „Zájemci ho ochutnají přímo v ležáckém sklepě, kam se běžně při prohlídkách návštěvníci nedostanou. Uvařili jsme ho pouze k této příležitosti. Doprodávat jej budeme ve vybraných hospodách,“ uvedla mluvčí pivovaru Ludmila Čechová.

K degustaci milovníkům zlatavého moku zahraje například kapela Chinaski. Uslyší také Queenie, Edie Stoilow a další interprety.

Chuťové pohárky si pivem zchladí i lidé, kteří zavítají od jedenácti dopoledne na Chillibraní v areálu brněnské Riviéry. „Nebude chybět ani chilli pivo. Každý stánek s jídlem zase nabídne alespoň jednu chilli specialitu a jednu, která nepálí,“ sdělila mluvčí akce Dominika Hejlová.

Letní sezona na Riviéře už sice skončila, ale lidé si i přes to na akci zaplavou. „Voda by ještě měla být teplá. Rozhodli jsme se proto nechat bazény otevřené,“ dodala Hejlová.

Titul Miss Burčák získala v roce 2018 Tereza Vyskočilová z Klatov.
Ve Valtickém podzemí si zvolí Miss Burčák

Za štiplavými pochutinami si lidé mohou vyjet i příští sobotu do Břeclavi. Chillifest otevře své brány v areálu veslařského klubu. „Milovníci ostřejšího jídla i zájemci o nové trendy v gastronomii se mohou těšit na soutěž ve vaření s chilli, na zápolení v pojídání velmi ostrých papriček i na stánky se spoustou peprnějších plodin i produktů,“ pozval organizátor festivalu Petr Sůkal. Dodal, že zvolí i miss chilli.

Festivalů jídla je podle šéfkuchaře kulinářské školy Jana Rimplera v poslední době velké množství. „Dělají se akce na všechno. Lidé už jsou z toho možná trochu otupělí,“ zhodnotil odborník.

Podobné akce ale podporuje, protože přináší kontakt mezi kuchařem a jeho zákazníky. „Doporučil bych třeba říjnový Food truck festival ve Vaňkovce. Bude tam spousta mladých lidí a jejich nových konceptů,“ uvedl.

Festivaly jídla a pití na jihu Moravy

Burger street festival
Kde: u Vaňkovky
Kdy: dnes i zítra od 10.00

Den Starobrna
Kde: areál pivovaru Starobrno, Mendlovo náměstí
Kdy: dnes od 12.00

Chillibraní
Kde: Koupaliště Riviéra Brno
Kdy: dnes od 11.00

Chillifest
Kde: areál Slováckého veslařského klubu v Břeclavi
Kdy: v sobotu 14. září

LADISLAV ZOUHAR
JANA KOPECKÁ
PETR TUREK