Letos bude jejich hlavním úkolem hrabání sena v přírodní rezervaci Turold, v kulturní stepi Stolová hora u Klentnice nebo u bývalé pískovny Mušlov. Odměnou jim bude pestrý program ve volném čase.

„Mezinárodní dobrovolnický tábor k nám letos zavítá už poosmé. Mnohdy se podaří odvést slušný kus práce. Zaměříme se hlavně na kosení a sečení nežádoucích rostlin. Vzniklé seno se poté shrabe a spálí nebo se použije ke kompostování. Tím pomůžeme zachovat unikátní skladbu místní flóry," popsala Eva Řezáčová, vedoucí Centra ekologické výchovy Pálava, které je partnerem projektu.

Organizátoři z centra ekologické výchovy se také v dobrovolnických pracích snaží o určitou návaznost. Chtějí proto obdělávat hlavně přírodní plochy, na kterých měli možnost pracovat i v minulých letech. Mohou tak totiž lépe pozorovat pokroky. „Místa, kde budou dobrovolníci působit, se ale vybírají hlavně podle aktuální situace v chráněné krajinné oblasti. Lidé z její správy nám většinou plochy přidělí. Opakování ale vítáme," přiznala Řezáčová.

Po práci zábava

Činnosti studentů z Ameriky, Španělska, Velké Británie, Ruska, Běloruska nebo Turecka budou však mnohem pestřejší. Zaměří se například i na zvelebovaní mikulovského židovského hřbitova.

Cílem celého projektu ovšem není jen samotná práce. Přínosem je také možnost poznat zblízka jinou kulturu a krajinu. Ve volném čase proto dobrovolníci navštíví například historické památky v regionu nebo vinný sklípek.

V plánu je i výlet na Slovensko do Bílých Karpat, do Brna, nebo do nedaleké Vídně. Ubytovaní potom budou účastníci mezinárodního tábora přímo v Mikulově. Neocenitelnou zkušeností je i spolupráce v mezinárodním kolektivu.

Právě tu si Řezáčová pochvaluje. I když se občas vyskytnou drobné komplikace. „Většina přicestovalých mladých lidí nedržela v životě hrábě nebo motyku v ruce. Najdou se i tací, kteří nejsou na práci zvyklí vůbec. Postupem času se ale vše naučí. Někdo rychleji, jiný pomaleji," podotkla vedoucí Centra ekologické výchovy Pálava.

Jak dodala, větší problémy jako například nějaké mezinárodní spory se táborové skupině vyhýbají. „Jedná se o pohodovou spolupráci, kdy se stihne udělat spoustu práce, ale i si užít spoustu zábavy," uzavřela.

JANA LANGOVÁ