„Pomoc dobrovolníků využíváme především při Tříkrálové sbírce, ale zapojujeme je také do chodu pěti farních charit a farních šatníků v Popicích, Novosedlech, Nikolčicích, Starovicích a Šitbořicích,“ uvedla Svatava Rudolfová z břeclavské charity.
Dobrovolníci, kteří svou pomocnou ruku podávají zcela nezištně a bez nároku na jakýkoliv honorář, bývají oporou záchranářů i v krizových situacích, jako byly i loňské povodně. „Lidé nám sami volali, jak a kde by mohli pomoci. Skupinu asi čtyřiceti lidí jsme posílali tam, kde jich bylo nejvíc zapotřebí,“ popisuje Rudolfová.

Podle jejích slov ale dobrovolníci scházejí v Domě svaté Agáty, kde by mohli hlídat děti v čase, kdy se jejich maminky věnují volnočasovým aktivitám. „Šlo by třeba jen o hodinu, dvě v týdnu. Stejně tak bychom uvítali pomoc výtvarně nadaného člověka, který by mohl s dětmi i maminkami tvořit jednoduché ruční výrobky,“ snaží se nalákat Rudolfová.

Jak řekla, postupem času, kdy lidé zjišťují, co se vlastně za slovem „charita“ skrývá, přibývá i těch, kteří se chtějí na jejím chodu podílet. „Mnohdy je od spolupráce s námi dělí částečná nevědomost, kolik sociálních projektů naplňujeme. Dlouhodobých dobrovolníků máme kolem třicítky, ale do Tříkrálové sbírky se jich v lednovém týdnu zapojuje úctyhodná tisícovka. A to nejen z řad studentů. Hodně lidí to dělá pro svůj dobrý pocit,“ myslí si.

Právě teď začíná břeclavská charita připravovat Tříkrálovou sbírku 2008, která bývá každoročně velkou prioritou. Kromě toho se charita chystá na brněnský veletrh, kde bude prezentovat Domov svaté Agáty pro matky s dětmi. „V listopadu nás čeká benefiční koncert Hradišťanu v kostele v Ladné a pak prosincová Adventní inspirace v břeclavské synagoze. Tam všude uvítáme pomocnou ruku. Stačí zavolat a domluvit si schůzku,“ zve případné dobrovolníky Rudolfová.