Ke znovuotevření a současné podobě přispěli nadšenci ze spolku Skate Bike In-line Břeclav. „Oslovili jsme městský úřad, zda chtějí s místem něco dělat. Nechali si udělat plán, který se pro skatepark ale vůbec nehodil. Oslovili jsme proto firmu, která se tím zabývá. Ta udělala návrh, s nímž pak souhlasilo i město," popsal začátek příběhu předseda spolku Jiří Málek.

Zatím tři překážky

V minulosti skatepark postupně chátral, až jej vedení radnice muselo uzavřít. Okresní město tak zůstalo bez možnosti vyžití pro nadšence těchto adrenalinových sportů. „Přitom hřiště na fotbal nebo tenis najdete téměř v každé obci," poznamenal Málek.

Místo s překážkami nacházející se na Na Valtické v břeclavské městské části Poštorná podle něj využijí desítky převážně mladých lidí z Břeclavi i okolí. Co je čeká? Své dovednosti mohou předvést na dosavadních třech překážkách. První je rádius s výškou 1,7 metru, šířkou 5,5 metru a délkou 4,3 metru. Další je pak kombinovaná překážka s lomenou i rovnou bednou, railem a odjezdy do strany a na závěr Bank Conner s výškou zábradlí 1,5 metru, šířkou 5,2 metru a stejnou délkou. „Pro potřeby skejťáků a dalších je to vhodná alternativa, kde se mohou využít. Je to daleko vhodnější forma trávení volného času, než když ho zabíjí na ulici, což v některých případech vede k možným problémům. Navíc jsou tyto sporty mladým sympatické," reagoval dosluhující místostarosta Richard Zemánek (KDU-ČSL).

Otázka podmínek

S pokrytím nákladů pomohl grant od těžařské firmy MND, která poskytla 450 tisíc korun. Další milion pak putoval z městské kasy, posloužil zejména na obnovu povrchu, oplocení a mobiliář. „Pro mládež je to fajn. Osobně mi to ale asi nic neřekne, protože jsem měl problémy už se snowboardem," říkal s úsměvem učitel tělocviku a člen Pro Regionu, jenž je členem nové koalice, Zbyněk Chlumecký.

V příštím roce mají ve skateparku přibýt další tři překážky. Pomoci má dotace. Byť jednání o doplnění skateparku nejsou na pořadu dne, Chlumecký je dalšímu vybavení nakloněný. „Ale uvidíme, vše je otázkou podmínek," dodal Chlumecký.