Jak zdůraznil, není důležité dokončit projekt rychle a levně, ale především pořádně. "Jde o nemovitou památku. Je na místě, abychom ji opravovali co nejšetrněji. Aktuálně soutěžíme jednotlivé části expozice. Věřím, že se nám to do začátku léta podaří," uvedl Kubín.

Kompletní obměna expozice má vyjít na více jak pětapadesát milionů korun. Původní plán byl otevřít ji na jaře 2022. Rozšíření se dočká sociální zázemí, vzniknout zde má shop a vstupní hala s prodejnou vstupenek či výuková a promítací místnost. Unikátem budovy bude především umělé jezírko, pod kterým vzniknou výstavní prostory. „Přístavba s novou expozicí bude zapuštěná pod zem. Jako důležité vnímám i zasazení budovy do vzhledu obce. Součástí projektu je proto i úprava okolí zejména ve směru k budově základní školy,“ přiblížil před časem ředitel Kubín.

Farmářské trhy Koudelův talíř slaví letos jubileum. Návštěvníky neodradila od cesty na náměstí ani zima a déšť.
Stánky plné domácích uzenin i pečiva. V Brodě začaly farmářské trhy, podívejte

Jak zdůraznila starostka obce Jaroslava Rajchlová, přestavba návsi, která má vyjít na asi tři miliony korun, je přímo navázaná na opravy budovy muzea. "Nemůžeme moc dlouho čekat. Slíbili jsme, že náves dokončíme v roce 2022. Protože v sezoně s obnovou začít nemůžeme, dojde k ní nejspíš na podzim," řekla Rajchlová.

Dolnověstonickou náves zkrášlí kromě sochy mamuta, která bude sloužit jako dětská skluzavka, také dvoumetrový páse zeleně, travin, stromů a trvalek. Přibude také kašna ve tvaru novomlýnských nádrží. "Ta se bude několikrát denně napouštět a vypouštět a v okamžiku, kdy bude vypuštěná, lidé uvidí koryto staré Dyje nebo Mušov," prozradila starostka.