Společnost NWT, jež dodávala plyn pro teplárnu v Břeclavi, vyhlásila úpadek. Informovala o tom ve čtvrtek prostřednictvím tiskové zprávy mluvčí společnosti Michaela Vávrová. „Dlužnický insolvenční návrh podala společnost NWT u Krajského soudu v Brně po úterním jednání představenstva společnosti,“ potvrdila Vávrová.
Firma podle ní není schopna dále splácet své závazky. „Cílem je přeorganizovat společnost tak, aby životaschopné projekty nadále pokračovaly, zaměstnanost byla pokud možno zachována a věřitelé mohli být v co nejvyšší míře postupně uspokojeni,“ ujišťovala mluvčí.
Do potíží se kvůli NWT dostali před několika dny i obyvatelé Břeclavi, když firma vypověděla dodávky plynu městské společnosti Teplo Břeclav. Ta musela v krátké době zajistit jiného dodavatele. Ovšem za mnohem vyšší cenu. Zhruba osm tisíc obyvatel tak už od října za teplo a teplou vodu zaplatí pětkrát více než doposud. Místo původních 628 korun za gigajoule 3030 korun.
Vyhlášení insolvence ale díky novému dodavateli teplo v břeclavských domácnostech neohrozí. „Jedná se jen o další krok NWT, který jsme v důsledku událostí předpokládali. Teplo pro obyvatele máme zajištěné od jiného dodavatele,“ potvrdil jednatel společnosti Teplo Břeclav Martin Marták.
Břeclavská teplárna nyní však činí další právní kroky k tomu, aby získala zpět peníze, které má u NWT. „Na zálohách a přeplatcích to dělá celkem asi 950 tisíc korun, další škody budeme vyčíslovat a obrátíme se s požadavkem na jejich vyplacení na insolvenčního správce,“ dodal Marták.
Podle vyjádření advokáta Michala Šilhánka přerušila společnost NWT s Teplo Břeclav kontakt. „Na místo, aby NWT přeplatek vyúčtovalo a vrátilo, přestalo absolutně komunikovat a reagovat na opakované písemné urgence a telefonáty. Navíc poslalo za měsíc září faktury a požaduje jejich úhradu v plné výši, aniž by zohlednili uvedený přeplatek. Proto jsme provedli jednostranný zápočet a na zbylou dlužnou částku jsme zaslali předžalobní výzvu,“ sdělil před týdnem Šilhánek, který Teplo Břeclav právně zastupuje.
Propouštění zaměstnanců
Společnost NWT chce v insolvenčním režimu pokračovat v jednáních se strategickými investory o jejich vstupu do společnosti. Nadále hodlá podnikat a plnit smlouvy i ujednání se zákazníky a dodavateli. „Většina zákazníků nebude podáním insolvenčního návrhu nijak dotčena. Se zákazníky, jichž se insolvence dotkne, bude firma NWT jednat prostřednictvím obchodních zástupců s cílem nalézt individuální řešení jejich situace,“ dodala Vávrová.
NWT má přes dvě stě zaměstnanců. Při reorganizace se bude údajně snažit nalézt pro ně pozice v divizích, které zůstanou zachovány. Společnost se sídlem v Hulíně již ale také požádala o součinnost Úřad práce ve Zlíně při hledání práce pro zaměstnance působící v projektech, které budou utlumeny.
Společnost NWT působí na trhu od roku 1992. Do platební neschopnosti se dostala kvůli krizi na evropském energetickém trhu, kdy důsledkem válečného konfliktu na Ukrajině a následným sankcím došlo k přerušení většiny do té doby fungujících obchodních i dopravních plynových tras. Podle vyjádření společnosti ji do ekonomických potíží přivedl enormní nárůst ceny plynu v krátkém čase. „Stávající situace, kdy společnost ekonomické ztráty vykrývala z vlastních zdrojů, je nadále neudržitelná,“ zdůvodnila vyhlášení bankrotu Vávrová.