Vedení obce předpokládalo, že po silnici začnou znovu jezdit auta ještě letos. Výběr dodavatele stavby ale začal teprve v pondělí. „Celý ten proces je zdlouhavější, než jsme původně předpokládali. Peníze na projekt máme slíbené od vlády a Jihomoravského kraje. I když v nejbližších dnech vybereme dodavatele stavby, práce mohou začít až na jaře příštího roku," popsala realitu místostarostka obce Jaroslava Rajchlová.

Silnice mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem je krajskou komunikací. Řidiči nyní v tomto úseku využívají provizorně vybudovanou, dva 
a půl kilometru dlouhou cestu mezi vinohrady. Podle vedení obce je ale silnice úzká, technicky nevyhovující a rozhodně tedy není kvalitní náhradou krajské silnice.

Tržby poklesly

Majitelům restaurací, obchodů i provozovatelům muzea 
v Dolních Věstonicích, které jsou vyhledávaným turistickým cílem, meziročně klesly tržby zhruba o třetinu až polovinu. „Turisté vědí, že máme problém se silničním napojením na Mikulov, tak se nám raději vyhýbají. Potřebujeme mít svah zpevněný co nejdříve," řekla dolnověstonická místostarostka.

Jak připomněla, silnice na Pavlov byla před časem opravená za osm milionů korun. Svah pod ní bude nutné zpevnit piloty zabudovanými do země a kamením.