Spouštěčem sporu se přitom stala hygienou uzavřená školní kuchyně, která od září funguje pouze jako výdejna obědů. „O tom videu už hovořit nechci. Strhla se mediální smršť vůči mně, lynč, chodí mi nehezké zprávy a lidé mi nadávají. Neudělala jsem přitom vůbec nic kromě toho, že jsem nahrála soukromou videozprávu zastupitelům. A jeden z nich ji začal šířit ven. Pokud bych někoho na veřejnosti seřvala nebo mu třeba vrazila facku, pochopila bych, že se to řeší. Ale tohle? Vždyť šlo o soukromý vzkaz!“ okomentovala pro Deník starostka Dolních Věstonic Rajchlová.

Podotkla, že toho, že zprávu nahrála, zpětně lituje. Jednala však v afektu a rozčilení. „Je pravda, že způsob komunikace paní starostky byl trošku nešťastný. Nikdo z nás neví, co tomu skutečně předcházelo. Zřejmě jí v tu chvíli ruply nervy. Bohužel, co se stalo, nedá se odestát. My v zastupitelstvu jazyku paní starostky rozumíme, známe ji a víme, že je rázná. Stojíme za ní,“ zareagoval místostarosta obce Kamil Malíšek.

Stavební dělníci ve středu ráno začali bourat první z domů, který má ustoupit budoucímu obchvatu Břeclavi.
VIDEO: Tanec s bagrem. Kvůli obchvatu Břeclavi je zbouraný první dům

Poznamenal, že se zastupitelstvo kauzou již dále zabývat nehodlá. „Rádi bychom to hodili za hlavu. Je mi z toho smutno, nakonec to poškodí jak obec, tak i paní starostku. Ona přitom obci dává opravdu vše, podává skvělý výkon a výborně se s ní spolupracuje,“ řekl Malíšek.

Podobně hovořili i další zastupitelé a místní, které redakce oslovila. „Kauza je to zbytečná. Video neschvaluji. Paní starostka si nevidí do pusy. Ovšem pro obec dělá hodně. Vždyť se podívejte,“ zmínil například jeden z Dolnověstonických, jehož jméno redakce zná. On si ho však nepřál zveřejnit.

Video překvapilo i další lidi z obce. „Na paní starostku mám názor už nějakou dobu. A i když jsem ji jednou volila, minulé volby už ne. A teď bych chtěla, aby vše nedopadlo tak, že se pojede dál, jako by se nic nestalo. Navíc nyní už znám názor paní starostky na tuhle kauzu a to, jak se k tomu staví. Bez sebemenší sebereflexe," myslí si jedna z obyvatelek, která se však odmítla představit.

Dolní Věstonice
Krocení turistického boomu. Známá obec stopla vznik penzionů

Jiní, jako například opoziční zastupitelka Pavlína Novosádová, video ani celé nezhlédli. „V době, kdy ho paní starostka posílala, jsem byla na dovolené. Přišlo mi, že má jen s někým zkrátka další spor. Osobně si nemyslím, že bychom se způsobem komunikace paní starostky na zastupitelstvu zabývali. Většina zastupitelů bezmezně stojí za ní a věří jí. Má pravdu, že se nemá za co omlouvat, bylo to přece jen soukromé video. Na stranu druhou nemusí hovořit tak hrubě a sprostě. Jde přece jen o reprezentanta obce, který se nějak musí chovat. Ne všichni ji znají tak jako my. My víme, že je hned se vším hotová a nebere si servítky,“ nechala se slyšet Novosádová.

K odvolání starostky podle ní kauza nepovede. „Neumím si představit nikoho jiného v její funkci. Sice je rázná, ale umí jednat s úřady, dokáže vyřídit a zařídit vše, co je potřeba. Je to dobrý ekonom. Pro obec dělá hodně. V tomto směru se proti ní nedá říci půl slova,“ zhodnotila opoziční zastupitelka.

Ohlédnutí za setkáním milovníků nejostřejších pochoutek u břeclavského zámku. Archivní foto.
Tipy na víkend na Břeclavsku: Ochutnávka nejostřejších jídel i guláše

Názor na starostku nezměnila ani po incidentu zastupitelka Lenka Halmová. „Stojím za paní starostkou. Z videa je znát, že byla vytočená. Nevíme, co se předtím odehrálo, nicméně taková věc se neměla dostat vůbec ven. Akorát se zvedla vlna pomluv a nenávistných komentářů od cizích lidí, kteří celé věci nevědí hlavu patu,“ kroutila hlavou žena.

Vyzvala zároveň obyvatele, aby se nezdráhali a s jakýmkoli problémem se na zastupitelstvo obce přišli obrátit přímo. „Ta zastupitelstva se konají kvůli nim. Jsme tady pro ně. Mrzí mě, že jakýkoli problém řeší prvně přes sociální sítě, případně přes média, a nikoli přímo s lidmi, kteří by jim mohli pomoct ho vyřešit,“ uvedla Halmová.

Zdroj: zdroj Deníku, který si přál zůstat v anonymitě, redakce jeho jméno zná

Redakce oslovila s prosbou o komentář také dřívějšího dolnověstonického starostu Jaromíra Sasínka. „Video jsem viděl, nicméně názor si ponechám pro sebe, byť je negativní,“ řekl stručně.

Případ nevhodného chování představitele obce řešili před několika lety ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Tehdy místostarostka Alena Horná zesměšňovala umělce Lubo Kristka při jeho happeningu. Akcí reagoval na vleklé spory s městysem.

Rozšířená reakce Jaroslavy Rajchlové, starostky Dolních Věstonic:  

Moje milá veřejnosti,
prožila jsem docela překvapivý týden, co se týče mediálního zájmu o moji osobu, čehož jste si nemohli nevšimnout. Odložím si zde malé zamyšlení a tím bych věc uzavřela.

Vlna pohoršení nad vulgaritou v SOUKROMÉ zprávě. Doporučení od vedoucího ústavu politologie a masy lidí, že i v soukromí se musí politik chovat slušně.
Ano, to je pravda! Já bych to však rozvedla – KAŽDÝ se má chovat VŽDY slušně, mít úctu a respekt k druhému, naslouchat a využít při názorovém rozdílu asertivní techniky komunikace. Představte si to, tu krásu! To byste pak už nikdy neviděli, jak dnes zveřejnily Seznam zprávy otřesné záběry z Izraele, které ani nelze popsat, jelikož se jedná o čirou hrůzu - to by byl ráj. A ten bych chtěla, žádné násilí, žádné války, žádné hádky…

Zpátky však do reality: situace, kdy paní HS přiběhla na úřad, křičela, vyskakovala ze židle, obviňovala mě z okrádání rodičů, neschopnosti cokoliv udělat, je v pořádku?
Díky Bohu mám tři svědky, kteří byli u tohoto „rozhovoru“, dokonce jedna milá paní, kterou tímto zdravím, ji začala napomínat, aby přestala a začala se mě zastávat. Pořád jsem byla klidná a opakovaně jsem se ptala, kde je problém… Pokud bych se chovala stejně jako ona, předpokládám ukamenování.

Copak obecní úřad je psychiatrická ambulance? Spoustu starostů mi potvrdí, že nezažívají pěkné chvíle, obzvlášť ti na malých obcích, jelikož k nim se tento ukřičený typ občanů dostane velmi snadno. A když pan vedoucí ústavu politologie mluví o zhrubnutí politického prostředí, tak zapomíná na to, že jsou to právě policie, státní zastupitelství a soudy, které tohle také dopustili. Vzpomeňte na předvolební dobu!! Ty slovní útoky! A když se „politik“ brání, tak zmíněné instituce řeknou „jste veřejný činitel, musíte snést vyšší míru zájmu“. Zájem občana tedy znamená, že může o mě šířit lži? Nadávat mi? Nikoli! Nenechám si nadávat, nenechám o sobě šířit lži, nikdo nebude používat argumentaci mými dětmi proti mně!

Všichni, co mě osobně znáte, jste občané naši krásné vesnice, jste moji kamarádi, kteří sdílí stejné hodnoty, víte, že vidím sklenici poloplnou, myslím si, že většina lidí je hodných a kdokoli kdykoli potřeboval ode mě pomoci, buď jako od starostky, nebo Jarky Rajchlové, tak ji dostal (pokud to šlo?).
Žiji svoji prací, resp. pracemi a věřím, že je to znát. A to je to, o co tu snad jde.

Krásný den všem, Jarka