Katastrofální následky má pro břeclavský domov seniorů změna termínu pro podání žádosti o dotaci. Ministerstvo práce a sociálních věcí ji zkrátilo o týden a domov důchodců, který pozměněný termín prošvihl, přišel o šestnáct milionů korun na provoz. Napodruhé, při další žádosti, pak získali Břeclavští jen 4,75 milionu korun. Jedenáct milionů tak chybí.

„Zodpovědnost nenese rada města ani zastupitelstvo, žádat o dotace je výlučná pravomoc ředitelky domova seniorů. Pochybení pocítila na platě, stejně jako jí nadřízený vedoucí odboru sociálních věcí," sdělil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Podle něj se záležitostí zabýval i vnitřní audit, který ale nenašel takové pochybení, jež by mělo vést k podání trestního oznámení. „Dotace není nároková záležitost. Dnes může jen těžko někdo říct, že by domov dostal skutečně tolik peněz, o kolik chtěl žádat," argumentoval Ryšavý.

Ředitelku domova důchodců Danu Botkovou také vedení radnice prozatím ponechalo ve funkci. Do konce roku chce ale na její pozici vypsat nové výběrové řízení.

„Pět let zůstával termín stejný, pak ho najednou ministerstvo o týden zkrátilo. Na krajské úřady přišly e-maily s upozorněním, nám nedorazilo nic," bránila se Botková, která se chce o místo ředitelky domova důchodců znovu ucházet.

„Břeclav nebyla jediná, která o dotaci nestihla požádat. Termín, který byl dlouhodobě vyvěšený na webových stránkách ministerstva, změnili a hotovo. Paní ředitelka mi hned, jak to zjistila, volala. Byla z toho nešťastná," popisoval vedoucí břeclavského odboru sociálních věcí Zdeněk Janíček.

Odpovědnosti se přesto nezříká. Domov důchodců je sice příspěvkovou organizací města a samostatným právním subjektem, ale spadá právě pod odbor sociálních věcí.

„Už jsme poučení, o peníze teď žádala ředitelka na můj příkaz s měsíčním předstihem. V domově se v současnosti jede se na úsporný režim, použily se všechny fondy. A pomohla také půjčka od města," informoval Janíček.

Podle starosty nesmí jedenáctimilionový výpadek klienti domova důchodců pocítit. Z jakých peněz ho chce nahradit, o tom ale po telefonu hovořit nechtěl.

„Je to průšvih. Nelíbí se nám, že nebyla žádná sebereflexe ze strany vedení města, svedli to na paní ředitelku. Teď jen doufám, že příslušné ministerstvo neusoudí, že když domov důchodců nezkrachoval bez dotace, tak ji může snížit," reagoval předseda opozičního Pro Regionu Pavel Dominik.

Po trestním stíhání nevolá, spíše po změně, která by podobné blamáži v budoucnu zabránila. „Zdá se mi, že není úplně v pořádku, aby měl jediný člověk na starosti žádost o šestnáctimi­lionovou dotaci. Bez jakékoliv kontroly, která by mohla zamezit případnému lidskému selhání a opomenutí, jež nelze nikdy vyloučit," zamýšlel se Dominik.

„Souhlasím, je to systémový problém. Příspěvkové organizace dnes žádají o dotace bez vědomí zřizovatele, musíme to změnit," slíbil Ryšavý.