Výpověď proto nedávno dostalo pět žen. „Snažíme se, aby kvalita péče nešla dolů, byť nároky na stávající sestry výrazně stouply. Bez snížení stavu to ale nešlo," reagoval ředitel domova důchodců v okresním městě David Malinkovič.

Podle něj není možné vyplácet mzdy z ničeho jiného, než peněz z městského rozpočtu. Pryč je možnost využití úhrad od zdravotní pojišťovny, peněz od státu procházejících sítem Jihomoravského kraje i plateb klientů. „Situace je taková, že pokud město službu se zdravotnickým personálem chce, musí mzdy pokrýt. Zároveň je ale jasné, že rozpočet není nafukovací," doplnil Malinkovič.

V současné době pracuje v domově důchodců dvanáct sester, na jejichž roční mzdové náklady včetně odvodů město pošle 6 400 tisíc korun. „Máme výhodu ve zřizovateli (město Břeclav – pozn. red.), který si zařízení hledí. Jsou ale místa, kde jsou obrovské problémy a zdravotní sestry propustily všechny. U nás je zdravotnický personál nezbytný, protože k nám lidé přichází v čím dál horším stavu," sdělil Malinkovič.

Ořezané na kost

Břeclavský místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD), jenž má sociální služby na starosti, odmítl, že by bylo možné pomoci dalšími městskými penězi. „Už jen to, že jsme museli zaručit pokrytí sociálních služeb v celém okresu, znamenalo velký nárůst nákladů. Zaplacení mezd stálo kasu sedm milionů korun. To jsou peníze navíc," oznámil místostarosta.

Ten uvedl, že jedna zdravotní sestra má nyní v břeclavském domově důchodců na starosti desítky více či méně nemocných lidí. „Je to šílené, stav je ořezaný na kost. Sestra čeká, kam ji povolají. Pouze hasí problémy. A to nemluvím o případu, kdy onemocní nebo má dovolenou. V té chvíli se to celé hroutí," upozornil Válka.

Východiskem může být změna zákona, nebo alespoň „metodiky financování" vytvořené Jihomoravským krajem. Ani jedno však podle všeho není časově možné v roce 2016. „Řešení nevidíme ve změně pravidel pro další roky, nýbrž v systémové změně celkového pojetí financování zdravotní péče zdravotními pojišťovnami. Financování mezd zdravotních pracovníků z poskytnuté podpory by v tomto případě bylo v rozporu s pravidly veřejné podpory," vzkázal náměstek hejtmana Marek Šlapal (ČSSD).