Pátek patnáctého července 2011. To byl mezní termín, do kterého měly Bulhary podat žádost o evropské dotace na vybudování protipovodňové ochrany. Obec ho ale propásla. Důvodem je chybějící platné územní rozhodnutí.

„Už to nestihneme. Projekt máme sice nachystaný a dokumentaci jsme dokonce odevzdali na Městském úřadě v Břeclavi, ale chybí nám územní rozhodnutí. Problém začalo řešit až nové zastupitelstvo vzešlé z loňských voleb. Je tak rozsáhlý, že to nešlo zvládnout za půl roku,“ vysvětlil bulharský starosta Jiří Osička.

Dvaceti domům, které stojí na sesouvajícím se břehu řeky Dyje, hrozí, že spadnou. Potíže trvají už dobrých deset let. Po záplavách v roce 2006 se ovšem ujíždění svahu ještě zrychlilo. Důvodem je tekuté písčité podloží v kombinaci s vodou. Zkáza hrozí rovněž příjezdové silnici do obce.

„Pokud nepřijde velká povodeň nebo hodně silné deště, mělo by to vydržet. Všechno záleží na vodě. Jestliže nastane deštivý měsíc, může svah ujet,“ nezastíral hrozící nebezpečí Osička, podle kterého je zejména pět domů ohrožených opravdu akutně.

I proto obec boj o mnohamilionové dotace rozhodně nevzdává. „Počítáme, že do dvou měsíců budeme mít v ruce územní rozhodnutí. O dotace se proto hodláme ucházet na jaře v dalším kole,“ uvedl starosta. Pokud Bulharští se svou žádostí uspějí, protipovodňový projekt by se dal zvládnou ještě v roce 2012.

Ujíždí před očima

Majitelé domů v postižené zóně přesto jen těžko skrývají nervozitu. „Je jasné, že to pro nás není zrovna příjemná zpráva. Odklad termínu znamená prodloužení stresu z toho, že svah může ujet. Alespoň, že máme ujištění obce, že bude ve své snaze dále pokračovat,“ snažil se hledat alespoň nějaká pozitiva majitel jednoho z nejohroženějších domů Stanislav Dostál.

„Ohrožení je skutečné, víme, jak to tady chodí. Vidíme, jak nám svah ujíždí doslova před očima. Rychlost, kterou to po záplavách 2006 začalo postupovat, je hrůzostrašná. Za tři roky zmizelo skoro patnáct metrů svahu,“ popisoval Dostál pokračující zkázu.

Úsek Dyje protékající Bulhary připomíná hokejku. Podle projektu se má řeka narovnat a bývalé koryto a také rizikový svah těžká technika zasype. Na tuto protipovodňovou ochranu mají Bulhary šanci získat z evropských dotačních peněz devadesát procent potřebných prostředků.

„Rozpočet projektu je šedesát milionů korun při snížené hladině Dyje a pětasedmdesát milionů při její normální výši. Obec by měla doplatit deset procent nákladů. Máme ale příslib kraje i Povodí Moravy, že nám pomůžou,“ spoléhá Osička na pomocnou ruku dalších partnerů.

Předchozí vedení obce o dotaci kupodivu dvakrát vůbec nezažádalo, přestože je k tomu kraj vyzýval. „Jihomoravský kraj i já osobně jsem apeloval na minulé vedení obce, konkrétně na bývalého starostu už od roku 2007, aby podal žádost. Výzvy z naší strany ale nebyly vyslyšeny,“ potvrdil České televizi krajský radní Ivo Polák.

Tehdejší starosta Pavel Lebloch argumentoval nedostatkem peněz v obecní pokladně. „Ani my teď nemáme peněz na rozdávání, ale řešit se to musí, i kdyby se měla obec zadlužit. Je to priorita číslo jedna,“ nechal se slyšet Leblochův nástupce ve starostovském křesle.