Úspěch. Iniciátoři středečního referenda v Kurdějově mohou slavit. Prosadili svou. Nové rodinné domy v místě zvaném Záhumenice stát nebudou. Vyjádřit svůj názor totiž přišlo více než 35 procent obyvatel Kurdějova s volebním právem. A proti hlasovalo více než 25 procent oprávněných voličů. Výsledky referenda jsou tudíž pro obec závazné.

„Zatím se to skutečně jeví tak, že rodinné domy se podle výsledků referenda v místě stavět nemohou. Zjišťujeme ještě potřebné informace, aby se zastupitelstvo podle toho mohlo zařídit," řekl včera starosta obce Jaroslav Matýšek.

Mimořádné zastupitelstvo kvůli referendu ale on ani jeho kolegové neplánují. V březnu je totiž čeká řádné zasedání, na kterém chtějí vše probrat.

Shoda zastupitelů

Výstavbu bezmála dvaceti nových domů, za kterou stojí dvojice soukromých investorů, podpořilo při hlasování osm zastupitelů z devíti. Ani poslední nebyl proti. Jen se přikláněl k názoru, že není třeba nikam spěchat.

„Neměli jsme důvod s projektem nesouhlasit. Územní plán, který s výstavbou domů v této lokalitě počítá, je platný od roku 2003. Nedělali jsme nic jiného, než že jsme se jím řídili," uvedl Matýšek.

Za nešťastný považuje fakt, že se referendum týkalo pouze výstavby rodinných domů. „Argumenty by měly být stejné proti všem stavbám v této lokalitě. Takto na totožných pozemcích nyní klidně mohou vyrůst jiné stavby, které souvisejí s bydlením. Teoreticky třeba bytové domy," naznačil kurdějovský starosta.

„Otázka v referendu byla namířená jen proti rodinným domům, protože původním plánem bylo vystavět v lokalitě Záhumenice právě je," reagoval jeden z členů petičního výboru Jakub Pohl.

Ten se obává, že by se obec a investor mohli pokoušet najít v zákoně nějakou mezeru, aby nakonec výstavbu obytné zóny přece jen prosadili. Matýšek to ale odmítl. „Otázka sice byla položená velice špatně, výsledek nicméně budeme respektovat, jak nám to ukládá zákon," ujistil starosta.

A překvapil tvrzením, že v místě někdo plánuje postavit vinařství. Informaci potvrdil i Pohl. „Slyšel jsem o rodinném vinařství s ubytováním. Nemělo by to ale prý být nic velkého," podotkl.

Výstavba = rozvoj

Většina Kurdějovských je s výsledkem referenda spokojená. „Zdá se mi, že výstavba by změnila ráz obce. Na jaře, když to tu vykvete, je to moc pěkné. Pokud by to tady rozbagrovali, mám strach, že by se nám bahno z přívalových dešťů dostalo až do domu," uvedla například Zdeňka Kelblová, která bydlí nedaleko.

Další naopak vznik obytné zóny podporovali. „Myslím si, že pro Kurdějov by to bylo lepší. Do budoucna by se to tu víc rozvíjelo, mohlo by se stavět dál a taky líp podnikat," vyjádřila se například osmapadesátiletá obyvatelka nevelké obce, která raději chtěla zůstat v anonymitě.

Obci odmítnutím projektu žádná škoda nevznikla. Do připravované výstavby totiž neinvestovala ani korunu. Hůře jsou na tom dva soukromí investoři.

„Kdybychom věděli, že zde nastane podobný problém, tak bychom zde vůbec neinvestovali. Podotýkáme, že veškeré pozemky, které v lokalitě vlastníme, jsme koupili od soukromých vlastníků a v době, kdy byl stávající územní plán řadu let platný," řekl už dříve Břeclavskému deníku Michal Teplý.