Zpočátku ho jako sběratele zajímaly známky, potom se dostal k cennějším věcem. Velel skupině zaměstnanců, kteří měli na starost vykládku listovních zásilek. Vytipoval si pytle, vzal je z oběhu, a hledal v nich cennosti. Takto včera břeclavští kriminalisté popisovali muže, který během pěti let kradl dopisy z ciziny.

„Pachatel zpočátku nespolupracoval, ale když jsme mu předložili důkazy, doznal, že nemá cenu zapírat. Přiznal se a vydal nám asi dvě stě padesát poštovních známek a kolem sto padesáti drobných mincí z celého světa,“ popsal kriminalista Josef Brabec.
Ztracené dopisy z různých koutů světa našli dělníci v polovině března při rekonstrukci břeclavského nádraží. Celkem jednasedmdesát pytlů s téměř čtyřiceti tisíci dopisy leželo v léta nepoužívané výtahové šachtě. Některé zásilky byly otevřené a na ty zaměřili kriminalisté svou pozornost.
Z okruhu sto padesáti lidí, kteří v letech 2001 až 2006 pracovali na břeclavské poště, postupně vyčlenili pět podezřelých. Viníkem byl hned první, na něhož se zaměřili.

Břeclavští policisté muže obvinili ve čtvrtek. Hrozí mu až dvouleté vězení. Jeho vyšetřování bude probíhat na svobodě. „V tomto případě jde spíš o morální aspekt,“ dodal Brabec. Škoda jedenáct tisíc korun odpovídá pouze hodnotě proměněných bankovek, které obviněný muž v dopisech našel.
Letos čtyřiačtyřicetiletý bývalý pracovník pošty pocházející z Břeclavska se nejdřív ukázal jako sběratel. Odlepovat známky z dopisů přicházejících z ciziny mu však nestačilo. S jídlem roste chuť, a tak z nich začal vybírat i cennosti.

Jakmile pošťák zjistil, že zásilky umístěné v pytlích směřují do přepravního dvora v Břeclavi, začal plánovat, jak by se k nim dostal. Zajišťoval si možnost uschování jednotlivých věcí. Jeho jednání se řídilo počtem pytlů a tím, jaký byl zrovna provoz na pracovišti.
„Mohl odcizit třeba jeden až dva pytle na jednu várku. Zpočátku dopisy vracel zpět do přepravy, což byl pro něj na třídírně největší problém,“ vylíčil vyšetřovatel Roman Renčák s tím, že policejní práci komplikoval stav zásilek a dlouhá doba od doby činu.

V pátek, kdy policisté o svém úspěchu informovali, vyšel najevo další případ vykradených zásilek, tentokrát doporučených dopisů, a opět v Břeclavi. „Tento případ se rozhodně nedá srovnávat s kauzou, která vznikla kvůli devětatřiceti tisícům ztracených dopisů, jež se našly na břeclavském nádraží,“ upozornil mluvčí České počty Ivo Mravinac.

VÍCE SE DOČTETE V ZÍTŘEJŠÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU