Potkat na ulici starou známou poštovní doručovatelku? Tak na to mohou lidé ve Vrbici, Němčičkách a Bořeticích zapomenout. Od úterka v nich totiž Česká pošta změnila systém doručování poštovních zásilek. Práci zavedených doručovatelek převzalo Depo Hustopeče. Podle vedení pošty k žádné významné změně pro obyvatele obcí nedojde. Bořetický starosta Václav Surman však neskrývá obavy.

„Doručování by se podle pošty změnit nemělo, mělo by zůstat stejné. Ale jde o to, jestli skutečně stejné bude. Nikdo totiž ještě doručování pošty takovou formou nemá vyzkoušené. Kdo ví, jestli budou vůbec doručovat včas,“ měl v úterý, kdy Česká pošta na nový systém najela, plnou hlavu starostí Surman.

Jak dodal, rozhodnutí pošty nerozumí. „Jsem zvědavý, jak to bude fungovat a mám z toho obavy. Jednou z podmínek navíc je, že si lidé musejí označit schránku čitelně svým jménem na viditelném místě. Pro každého je ale viditelné místo někde jinde. Myslím si, že s tím ještě nastanou pěkné problémy. Doručovatelky, které jsme totiž dosud v Bořeticích měli, už to znají,“ upozornil starosta na další úskalí, která alespoň ze začátku zřejmě způsobí nemalé obtíže.

Jeho obavy sdílí také němčičský starosta Petr Slezák. „Samozřejmě, že máme strach. Pošťačka už má za ty roky blízký vztah k obyvatelům. Teď to bude zase o něco více anonymnější a určitě nastanou i perné chvilky. Pokud to dvakrát třikrát z Hustopečí špatně doručí, lidé budou hodně naštvaní,“ tuší Slezák.

Surman vzpomněl i na další opatření, podle něhož se od prvního února mění také pracovní doba zaměstnanců pošty v Bořeticích. „Vedoucí pošty bude mít kratší pracovní dobu. Což je taky zvláštní, pošta je v Bořeticích docela vytížená, chodí tam hodně lidí,“ nechal se slyšet tamní starosta.

O tom, že se má pracovní doba zaměstnanců úřadu zkrátit, ví také vrbický starosta Tomáš Bílek. Ten však na rozdíl od Surmana obavy z tohoto kroku ani nového systému doručování nesdílí.

„V tuto chvíli je předčasné hodnotit úroveň servisu po změně, která nastává od prvního února. Doporučuji to vyzkoušet. Obavy z toho nemám. V Rakousku funguje doručování tímto způsobem naprosto běžně. A to hlavně v lokalitách, kde je osídlení nižší. Problémy tam s tím žádné nemají,“ sdělil ze zkušenosti Bílek, který zatím žádné stížnosti od obyvatel nezaznamenal.

„Česká pošta jako taková je dnes samostatný podnikatelský subjekt. Takže do jejich rozhodnutí nemají obce co mluvit. Nicméně obyvatele obce o změně v doručování informujeme už asi měsíc,“ doplnil vrbický Bílek.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové se jedná o ryze vnitřní změny v organizaci práce. „Tyto změny nemají vliv na způsob adresování zásilek ze strany uživatelů poštovních služeb,“ vyjádřila se mluvčí společnosti.

Ta také podotkla, že k podobnému doručování pošty z dep došlo na Břeclavsku poprvé už v roce 2009, když pošta aktivovala Depo Břeclav 70.