„Ve Finsku jsme byli už několikrát, jezdíme tam na řeky. Většinou ale na nafukovacích lodích nebo kánoích. Vybrali jsme si jezero Inari, které je osmdesát kilometrů dlouhé a čtyřicet široké," vypráví Rybnikář. Inari má přibližně třináct set ostrovů, mezi kterými bude skupina proplouvat.

„Leží v krajině za polárním kruhem. Je to v podstatě pustina na vodě. Pojedeme tento čtvrtek osobním autem, katamarán složíme do dvou velkých vaků. Čeká nás asi tři tisíce dvě stě kilometrů," pokračuje Rybnikář.

Odmítá, že by s kamarádem a dvěma mladými muži na palubě toužili po sportovních výkonech. Naopak. Užijí si klid a vzdálenost od civilizace. „Jedeme za poznáváním přírody a zachytáme si také ryby. Kde se nám bude líbit, tam se zastavíme a přespíme," říká Rybnikář. Ačkoliv budou daleko na severu, očekávají teplotu mezi deseti a dvaceti stupni Celsia.

„Kdysi už jsem na tom jezeře byl, na přelomu srpna a září. Byly tam tři stupně nad nulou a sedm dní poprchalo. Jezdím do Finska asi dvakrát za rok, ale tehdy jsem opravdu prochladl. Nohy jsem si rozmrazoval tak, že jsem uběhl asi pět kilometrů. A to jsem tam v zimě zažil minus čtyřicet. To bylo však nic," míní Vodák.

Přesto by lidem podobný způsob trávení dovolené doporučil. Jen je třeba být dostatečně připravený a vybavený.