Nad změnou stravy pro svou fenu ale neuvažuje. „Když jsme se snažili změnit značku, dělalo jí to zdravotní problémy. Léčení pak vyjde dráž, než kdybychom setrvali na současné stravě. Proto to tak necháme," zamýšlel se Jandásek. Podle něj mají navíc border kolie citlivé zažívání.

Zdražení si je vědomá také majitelka dvou border kolií Dominika Helešicová. Za dvanáct kilogramů granulí utratí měsíčně dvanáct set až patnáct set korun. „Když byla krize, sáhla jsem po levnějších, ale jinak je to i o tom, jaké granule chutnají psům. Od jedné značky jsou různé řady. Čím vyšší, tím kvalitnější a dražší. Beru zlatou střední cestu. Když jsem při penězích, beru pytle do zásoby," podotkla mladá žena.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Kvůli zdražení přicházejí psi a kočky o pamlsky, míní chovatelé z Hodonínska

Že ceny krmiv rostou, potvrdili Deníku například v prodejně SuperZoo v brněnské části Lesná. Někteří majitelé zvířat pak sahají po levnější variantě. Důsledkem toho jsou u části zvířat zhoršující se stravovací návyky.

Manažerka pobočky Klaudie Tesaříková rozdělila zákazníky na dvě základní skupiny. „Pořád se najdou takoví, kteří i přes zhoršující se ekonomickou situaci lpí na kvalitě a vyhledávají ty nejdražší značky a krmiva. Existují ale také lidé, kteří se nově i dlouhodobě poohlíží po levnějších variantách,“ všimla si Tesaříková.

Zdražení krmiv pro psy jejich majitelé málokdy řeší šetřením na svých svěřencích. Ilustrační snímek.
Místo kabelky nový pelech. Pejskaři z Brněnska často šetří raději na sobě

Případy přechodu na levnější varianty stravy zaznamenal také Jiří Hrnčíř ze zákaznické podpory prodejny Vaše-krmivo. „Děje se to, ale kvůli vyšší ceně mění krmivo jen ti, kteří opravdu musí. Velká část zákazníků raději hledá rezervy ve svém rozpočtu jinde, zvýšené ceny však často zmiňují a na zdražení se ptají,“ uvedl Hrnčíř, který radám týkajícím se správného stravování denně věnuje i dvě hodiny.

Nejčastější obtíže spojené se špatným stravováním nebo nekvalitním levným krmivem jsou průjmy, zácpy, zvracení, onemocnění kostí a kloubů, ledvin, zhoršená kvalita srsti či obezita. „Velký problém ale já osobně vidím spíše v překrmování a neomezeném přístupu ke krmivu. Následkem je nejen obezita, kterou trpí až pětačtyřicet procent koček a psů, ale také cukrovka, nemoci štítné žlázy, nadledvin nebo nádorových procesy,“ uvedl veterinář a specialista na výživu z České u Brna Milan Štourač.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Drahé krmení. Pejskaři z Blanenska na svých přátelích nešetří. Raději omezí sebe

Podle něj je nyní kult domácího mazlíčka nevídaný. „Lidé jsou schopni přiškrtit výdaje leckde, ale svým psům a kočkám často dopřávají to, na co jsou zvyklí,“ řekl ze zkušenosti veterinář Štourač.

Tvrdí, že pro správné stravování nemusí majitelé psů a koček studovat vysokou školu, sedět hodiny u encyklopedií a platit si výživové poradce. „Stačí se řídit se selským rozumem,“ dodal.

Na chyby ve stravování zvířat přesto neustále naráží veterinární správa. „V oblasti ochrany pohody zvířat jsme v České republice provedli v loňském roce více než 6700 kontrol,“ zmínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Drahota. Chovatelé z Vyškovska hledají levné krmení. Psům mohou zhoršit zdraví

U zájmových zvířat, jako jsou psi, kočky nebo terarijní či akvarijní zvířata, objevili podle Majera nedostatky u dvaatřiceti procent kontrolovaných. Kromě omezování výživy patřily mezi nejčastější prohřešky nevhodné podmínky chovu, nezajištění veterinární péče nebo nedostatečné zabezpečení proti úniku.

Příklady cen krmiv:

SuperZoo:

Prospera Plus Medium Adult 77 Kč/kg

Ontario Adult Medium Fish & Ric 98 Kč/kg

Acana Classics Red Meat 122 Kč/kg

Zdražení krmení pro psy jejich majitelé pocítili. Odborníci varují před zdravotním rizikem při použití levných variant granulí. Ilustrační snímek.
Drahota trápí pejskaře. Pamlsky odepřeme raději sobě, říká důchodkyně ze Znojma

Vaše-krmivo:

Calibra Dog Premium Line Adult Large 48 Kč/kg

Taste of Wild High Praire 125 Kč/kg

Platinum Adult Lamb & Rice 150 Kč/kg

Spoluautorkou textu je LUCIE BURIANOVÁ.