Jak přesvědčit cyklisty v Břeclavi, aby si koupili speciální zámek a ve městě využívali speciální bezpečnostní stojany, které stály mnoho desítek tisíc korun? Podle tajemníka břeclavské radnice Dalibor Neděly nezbývá než ukrást dvacet kol z klasického stojanu a jedno v sousedním bezpečnostním nechat stát. Samozřejmě mluví s nadsázkou.

Jiná možnost se ovšem hledá stěží. Město zkusilo všemožnou osvětu. Minula se však účinkem. „Bezpečnostní stojany jsou zaplněné velmi zřídka. Nedaří se nám lidi přesvědčit, aby je vzali za své. Nejsou využívány, a když už u nich kola stojí, tak jsou častokrát připoutány klasicky, to znamená lankovým zámkem,“ posteskl si Neděla.

Vedení města si slibovalo, že speciální stojany budou od minulého roku novou zbraní na zloděje kol. Nestalo se tak. K bezmála čtvrtmilionové dotaci z projektu Prevence kriminality ministerstva vnitra radnice přidala šedesát tisíc korun ze svého, ale sto osmdesát dva v první fázi vybudovaných stojanů zeje prázdnotou. Cyklistovi přitom stačí jediné, koupit si takzvaný fabkový zámek za sedmdesát korun.

Například včera bylo správně v robustní konzole zamknuté jediné kolo. Ostatní bicykly byly o kus dál seřazené jeden vedle druhého, zabezpečené lankovým zámkem. „Mám zámek na číselný kód, takže nemusím nosit žádný další zámek a klíč,“ vysvětlil s úsměvem Emil Kordiovský, když své kolo jen opřel o bezpečnostní stojan a připoutal obyčejným zámkem.

Poblíž postávající důchodkyně Růžena Štefková z Břeclavi přiznala, že kolo zamyká do klasického stojanu. „Jezdím jen na krátké vzdálenosti. Kdybych jela někam dál, nebo třeba k obchodňákům, tak bych asi tohoto zařízení využila,“ svěřila se. Podle ní je to nejspíš o zvyku a jak říká, uplynula ještě krátká doba, aby lidé vzali novinku za svou.

Podle břeclavského tajemníka lidem vyhovuje více lankový zámek, který umožňuje širší využití. „Kolo jím lze připoutat kdekoliv u zábradlí, kdežto ty zámky může využít jen u stojanů, kde je to instalované,“ připustil Neděla s tím, že takových míst bude po dokončení projektu celkem tři sta padesát po celém městě. Lidé je mohou najít například u muzea na sídlišti Dukelských hrdinů, před krytým bazénem, u Domu školství, gymnázia polikliniky či již zmiňovaného městského úřadu.

Radnice zatím prodala pár desítek zámků do speciálních stojanů, když lidé vyslyšeli kampaň, v níž město ve svém zpravodaji opakovaně přesvědčovalo cyklisty o výhodě robustních stojanů. „Jestli teď lidé tyto zámky využívají, to je jiná věc,“ poznamenal Neděla.

Podle Alice Čechové z preventivně informační skupiny břeclavské policie je speciální konstrukce pro zloděje větší překážkou než běžné zámky. Nikoliv však nepřekonatelnou. „Překonat se dá sebelepší zámek,“ poznamenala. A zaručeně nejlepší obrana před zloději je podle ní nespustit bicykl z očí. To však často nejde, a tak policisté na Břeclavsku šetří od začátku letošního roku stodvaadvacet krádeží kol.