Podle místopředsedy Vinařské asociace Jiřího Maděřiče někteří vinaři zdražovali od ledna, další od února. „V průměru je to o deset až patnáct procent za láhev. Hlavním důvodem jsou zdražující se vstupy. Energie, ceny lahví, obalového materiálu, kartonů, etiket, zátek,“ vyjmenoval vinař z Moravského Žižkova na Břeclavsku. Ve svém vinařství zdražoval zhruba o deset korun na láhev.

Vinař Svoboda upozornil, že výrazně dražší budou v letošním roce i postřiky. „Tam půjde o nárůst i tři sta procent,“ vyčíslil.

Včelařka Marcela Jurasová z Břeclavi.
Včely vycítí každou změnu, říká včelařka Marcela Jurasová z Břeclavi

Ke zdražování si přidalo i Vinařství Lahofer z Dobšic na Znojemsku. Jako důvody uvedli zástupci podniku kromě energií také personální náklady. „Zdražovali jsme vybrané výrobky, a to mezi pěti a deseti procenty,“ přiblížil marketingový ředitel vinařství Daniel Smola.

Pro Romana Příborského z Ladné na Břeclavsku je cena okolo dvou set korun za láhev ještě přijatelná. „Tři sta už by bylo dost. Variantou pro nižší sumu je koupě přímo u vinaře, ne někde ve vinotéce,“ zamyslel se.

Hradní pivovar Hustopeče vznikl v roce 2015 jako první minipivovar ve městě.
Hustopečský pivovar má nového majitele. Slíbil obnovu výroby piva

Pro Brňana Ondřeje Vaculíka také neznamená zdražení vína velký zásah. „Spíš než zdražení jedné položky mě trápí celková inflace,“ svěřil se.

Ke zdražení prozatím nepřistoupili všichni vinaři. Se zvyšováním cen zatím váhá třeba Tomáš Vican z Mikulova na Břeclavsku. „Ještě nechci následovat dav. Až budeme mít v lahvi ročník 2021, tak mě to asi donutí. Máme toho o dvacet procent méně, než je pětiletý průměr. Ale na trh jej budeme dávat až od dubna,“ řekl.

Muzeum v Kobylí.
Folklorní klasika žije: kobylské muzeum letos oslaví pětadvacetiny

Podle Maděřiče z Vinařské asociace většina vinařů nechtěla přistupovat ke zdražování po příchodu covidu, protože nikdo nevěděl, jakým způsobem se bude trh vyvíjet. „Drtivá většina se rozhoupala až nyní, kdy už byla situace neudržitelná,“ konstatoval.

Ekonom Petr Pelc očekává, že ceny vína půjdou nahoru i nadále. „Předpokládám spíše pozvolnější zdražování, ne rázné kroky,“ komentoval.

Až na výjimky by však podle Pelce nynější zdražování vín nemělo mít na odběr vliv. „V převážné většině zdražování odběratele neovlivní. Až na ty, kteří volí víno krabicovitého rázu," doplnil.