Půjdu bydlet pod most. I takové hlasy zaznívají po ohlášeném navýšení cen za teplo a teplou vodu v Břeclavi. Asi tři tisíce domácností, tedy zhruba osm tisíc obyvatel, zaplatí už od října pětkrát více než doposud. Na vině je jednostranné ukončení dodávek plynu ze strany společnosti NWT. Místní lidé naznačují, že problémy budou mít osamělí důchodci. „Dlouhodobě je to absolutně nezvladatelné, pokud to radnice nebo někdo jiný nevyřeší. Z jednoho důchodu nemůže žádná žena nebo muž vyžít,“ svěřila se penzistka Drahomíra Opletalová. V bytě žije se svým manželem.

Jednatelé městské společnosti Teplo Břeclav už sice našli nové dodavatele, ale ceny odpovídají nynějšímu trhu. „Museli jsme navýšit ceny tepla z původních 628 korun za gigajoule na 3030,“ zmínil jednatel městské společnosti Martin Marták.

Ilustrační foto
Teplo v Břeclavi až pětinásobně zdraží kvůli plynu. Lidé si připlatí už od října

Teplo podraží i břeclavským školám, zimnímu stadionu či domovu důchodců. Nastalá situace se dotýká podle ředitele zařízení Davida Malinkoviče například domova pro penzisty v ulici Na Pěšině. „Tady poplatek klientům zvýšit nemůžeme, protože to podléhá vyhlášce ministerstva práce a sociálních věcí. Ale máme možnost dofinancování z peněz, které jsme obdrželi od ministerstva a kraje. Je to pro nás čerstvá informace. Teprve jsme dostali rozpis záloh,“ řekl Malinkovič Deníku Rovnost. Podle něj bude navýšení ve statisících až milionech korun.

Žádost o dávky

Navýšení poplatku se ale bude týkat nájemníků v bytovém domě pro důchodce v ulici Seniorů. „Sezval jsem narychlo setkání s nájemníky, abych je informoval o vzniklé situaci. Když mají v záloze na měsíc tisíc korun, budou platit nově pět tisíc. Rovnou jsme pozvali i pracovnici sociálního odboru města Břeclav. Nastínila nájemníkům možnosti, jak případně požádat o dávky hmotné nouze nebo o příspěvek na bydlení,“ přiblížil Malinkovič.

Zástupci Tepla Břeclav uzavřeli už v roce 2020 smlouvu o dodávkách plynu se společností NWT pro roky 2022 a 2023 už v roce 2020. „Společnost NWT se dokonce zavázala, že další riziko změny okolností jde k jejich tíži. Jsem absolutně v šoku ze současného vývoje a přístupu NWT,“ prohlásil v úterý Marták, když oznamoval navýšení cen tepla pro břeclavské obyvatele. O svém kroku je zástupci firmy NWT informovali 9. září.

Po více než ročních pracích finišuje rekonstrukce Předního rybníku v Hustopečích na Břeclavsku.
Rybník v Hustopečích vysychal. Vodohospodáři končí s jeho úpravou

Podle právníka Michala Šilhánka, který Teplo Břeclav zastupuje, nejednala společnost NWT v souladu se zákonem. „Bohužel žádný právní nástroj nám v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním dle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat,“ poznamenal Šilhánek.

Podobná situace jako Břeclav potkala i město Vrbno pod Pradědem.Zástupci společnosti NWT v tiskové zprávě uvádějí, že v důsledku vzniklé situace bude společnost zřejmě v nejbližší době nucena coby obchodník s plynem a elektřinou ukončit činnost.Kritizují také dosavadní podporu státu pro obchodníky s energiemi, která se podle nich ukazuje být zcela nedostatečná z věcného i časového hlediska.