„Když zakřičíme slova to stojí za potlesk, budete dělat rambajs a bušit do toho,“ vyzývá publikum v sobotu před polednem moderátorská dvojice Ivana Vavříková a Jonáš Novotný. A ejhle, lidé spolupracují, řvou jako na lesy.

Pořádná dřina

Hned první disciplína mistrovství je zároveň ta nejnáročnější. Nazývá se Spring Board. Před pódiem stojí čtyři vysoké kmeny dole upevněné do ocelové konstrukce. Co se bude dít? Moderátoři objasňují, že závodníci do kmene vysekají dvě takzvané kapsy, do nich pak vloží stupátka, po nichž se dostanou ke špičce kmene. Nahoře mají balancovat ve třímetrové výšce a nakonec odseknou připevněný špalek. Ten je široký sedmadvacet centimetrů.

Vystřídalo se všech dvanáct závodníků a publikum už vyhlíží největší hvězdy. Na exhibiční klání kývl čtyřnásobný mistr Evropy a třetí nejlepší dřevorubec světa loňského roku Martin Komárek. Tuhle disciplínu zvládl za svou kariéru nejrychleji za dvaačtyřicet vteřin. Na první pohled nepůsobí dojmem šampiona. Před ním se představili větší svalovci. Jenže jak se dozvídám, tento sport není jen o svalech, ale hlavně o technice.

Protivníkem českého šampiona je devítinásobný mistr světa a ikona tohoto sportu Jason Wynyard z Nového Zélandu. Jeho proporce jsou obdivuhodné. Měří 192 centimetrů a váží 130 kilogramů. „Spring board je moje nejmíň oblíbená disciplína,“ svěřuje se Goliáš. S Komárkem pak v téměř shodném čase odsekává vrchní špalek a diváci tleskají.

Seká od pěti let

„Se sekerou jsem si začal hrát už v pěti letech a poprvé jsem závodil v jedenácti letech,“ svěřuje se Wynard, jehož přivedl k tomuto sportu otec, který také závodil.

V České republice je poprvé. O své zkušenosti se v Mikulově podělil i s účastníky kempu, který mistrovství předcházel. Zdokonalovali se v šesti disciplínách, mimo jiné i v řezání motorovou pilou, která má výkon jako Škoda Fabia.

„Není to o tom, že si řeknu: Stanu se sportovním dřevorubcem, který bude dělat Stihl Timbersports, ale musím absolvovat tréninkový kemp, kde se naučím základy bezpečnosti, jak pracovat, upevnit špalek a tak dále,“ líčí jeden z organizátorů akce Kryštof Šabacký.

Zatímco v Evropě je to pouze výsada mužů, v Americe soutěží i ženy, a to jak v určitých mužských disciplínách, tak i určených speciálně pro ženy.

Celkové výsledky MČR 2011.