Dlouhé roky byla tato cenná památka pocházející z doby Františka z Dietrichštejna před zraky veřejnosti chráněná okolní přírodou. „Místo, kde se nachází, bylo před rokem 1989 v hraničním pásmu. Přístup sem tedy kromě vojáků téměř nikdo neměl. Mnozí lidé včetně mě se teprve před lety dozvěděli, jakou má vlastně hodnotu,“ zavzpomínal sedlecký starosta Marian Pánek.

Portz Insel
- lokalitu Portz Insel tvoří lovecký letohrádek zvaný Portz uprostřed Nového rybníka a ostrůvek Insel.
- původní barokní most údajně sloužil Dietrichštejnům jako spojnice na jejich cestách z Vídně do Mikulova.

Projekt obnovy mostu, okolní přilehlé krajiny a cest má být hotový příští rok v červnu. „Celkové náklady všech tří partnerů projektu činí 1 373 096 eur, přičemž výdaje Mikulova jsou ve výši 1 027 240 eur,“ vyčíslila PR manažerka města Mikulov Jitka Sobotková.

Součástí projektu bude také nová naučná stezka se sedmi zastaveními včetně odpočívek. Ta spojí území na všech třech katastrech – Mikulov, Sedlec a Drasenhofen. „Vytvoříme i novou brožuru a webové stránky odkazující na tento projekt,“ uvedla manažerka projektu Kateřina Korandová z mikulovského městského úřadu.

Obnovu Portz Insel vítají lidé s mírnými rozpaky. „Z rakouské na českou stranu tudy na kole jezdíme už léta. Bojím se jen, že zmizí místa, kde se dalo krásně randit, zašívat se a objevovat. Na jednu stranu je dobře, že to nezchátrá, na druhou mi zmizí kus dětství,“ zasnila se Miriam Nová ze Sedlece.