„Začali jsme loni v září. Jednalo se o zateplení a nátěr fasády, výměnu oken a dveří a také zateplení střechy. Sledovali jsme tím nejen estetické zkrášlení budovy, ale slibujeme si od toho hlavně úsporu energie při vytápění,“ vysvětlil hlavní důvody oprav starosta Drnholce Jan Ivičič.

Vytápění budovy spolklo kvůli starým dřevěným oknům spoustu peněz. „Nebyl ani tak problém se zatékáním do oken, horší to bylo se střechou. Ta je ze všeho nejdůležitější,“ poznamenal ředitel drnholecké školy Libor Smíšek. Jak dodal, je moc rád, že se opravy podařilo uskutečnit. Škola tak má na řadu let co se týče zateplení klid.

Protože se s rekonstrukcí začalo loni v září a skončila letos v květnu, museli si žáci i učitelé zvyknout na jistá omezení. „Řešilo se to, jak se dalo. Občas byly trošku problémy, ale nakonec se všechno zvládlo,“ nechal se slyšet ředitel školy, kterou navštěvuje zhruba 230 dětí.

„Výuku to prakticky neomezilo. Všechny problémy se řešily za pochodu. Máme nějaké volné třídy, takže děti se operativně přemísťovaly do volných tříd,“ doplnil drnholecký starosta.

„Už to bylo potřeba. Nebylo to za pět minut dvanáct, ale pět minut po dvanácté. Hlavně okna byla v dezolátním stavu, propouštěla spoustu tepla. A střecha byla ve špatném stavu,“ zdůraznil Ivičič.

Opravy se podařilo zvládnout díky dvanáctimilionové dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Městys doplácel ze svého rozpočtu tři a půl milionu korun.

Pro Základní a mateřskou školu v Drnholci to však není co se týče oprav konečná. Trápí ji ještě další věc. V jedné třetině školy je zavedený plyn, ovšem zbývající část je stále vytápěná kotelnou na tuhá paliva. „Požádali jsme o další dotaci na změnu systému vytápění. Chceme v celé škole topit plynem. Když se to podaří, práce by se měly odehrávat někdy na jaře příštího roku,“ uvedl drnholecký starosta.