Čtrnáct let stál Josef Čápek v čele drnholecké radnice. Už tomu tak není. Ještě ani ne šedesátiletý zapálený myslivec není mezi živými. Jeho odchod navíc možná pohřbí i současnou koalici lidovců a ODS, která městysu vládne od posledních komunálních voleb. „Je to neštěstí pro celou vesnici. Myslím si, že takový pohřeb v Drnholci ještě nebyl,“ vracel se k pátečnímu rozloučení s Josefem Čápkem, na které si našlo cestu více než pět set lidí, místostarosta Alois Švejda z ODS.

Právě ten nyní dočasně plní funkci prvního muže Drnholce. „Zastupoval jsem ho už předchozí tři měsíce. V rámci svých časových možností vykonávám běžnou práci, vše, co je pro chod obce potřeba,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Ivani, který na úřad dochází jako neuvolněný.

Jeho záskok ale zřejmě brzy skončí. „Příští pondělí bude volební zastupitelstvo. Tam se rozhodne o novém starostovi,“ potvrdil Švejda. Zda on sám bude usilovat o uvolněné křeslo, to ale prozradit nechtěl. Vyjádřit se odmítl také ke spekulacím o konci nynější drnholecké koalice.

„Kdo bude novým starostou, to je zatím ve hvězdách,“ netroufá si odhadovat ani Jiří Janeček, který s Čápkem dříve sdílel stejnou kandidátku. „Je to zvláštní, v tomto volebním období už se obměnila třetina zastupitelstva. Jeden se odstěhoval, dva šli pracovat pro obec a dva zemřeli,“ vypočítával drnholecký učitel.

Městysu doposud vládne koalice ODS se šesti zástupiteli a KDU–ČSL s trojicí zvolených zástupců. Opozici tvoří dva komunisté a čtyři zástupci kandidátní listiny Drnholec 2006. Na ní se do zastupitelstva dostala i bývalá místostarostka Jana Kalandrová, která by podle všeho ráda do uvolněného křesla usedla.

Josef Čápek zemřel v neděli dvaadvacátého března. „Ještě rozsvěcoval vánoční strom, pak to ale vzalo rychlý spád. Šel k lékaři a během tří měsíců byl konec,“ ohlížel se Janeček.
Na pohřeb muže, který se stal starostou čtyřikrát v řadě, přijela do Drnholce řada starostů z celého Břeclavska. Za všechny se s bývalým kolegou loučil František Trefilík ze sousedních Novosedel.

„Znali jsme se dobře už od našich mladých let. Byl mi nejbližší ze všech starostů. Na různých jednáních jsme sedávali vedle sebe, při služebních cestách jsme měli společný pokoj. Proto jsem také souhlasil s tím, že přečtu nekrolog. Bylo to pro mě hodně těžké. Josef bude chybět nejen mně,“ svěřil se smutný Trefilík.