Ačkoliv v poslední době policisté na území břeclavského okresu zadrželi několik výrobců této drogy, pohyb látky směřující z regionu za hranice je minimální. A nebo zatím dobře utajený. „Nějaké poznatky máme, ale nic takového, co bychom komentovali," uvedla mluvčí policistů na Břeclavsku Kamila Haraštová.

Daleko vřelejší kontakty mezi výrobci a prodejci jsou v jižní a severních Čechách, kde kriminalisté rozbili gang velkovýrobců. Stalo se tak při operaci s krycím názvem Lucky. Při zásahu zajistili 700 gramu pervitinu, samopal a přibližně čtyřicet tisíc korun. Obviněným hrozí až 18 let vězení. „Pokud je něco takového i u nás, nikdo se tím pochopitelně nechlubí. Zatím jsem ale nic o vyvážení za hranice neslyšel. Každopádně je fakt, že tam jde o velmi oblíbenou drogu," sdělil vedoucí břeclavského K-centra pro uživatele návykových látek Štěpán Žáček.

Sedmička zátahů

Oblibu pervitinu u rakouských sousedů podle něj může zvyšovat cena přizpůsobená českým poměrům a také kvalita. „Když to řeknu zjednodušeně: u nás má výroba tradici. Někteří ji dokáží i s náhradními surovinami a nepotřebují k tomu zrovna laboratorní podmínky," nechal se slyšet Žáček.

Možnost nelegálního byznysu mezi výrobci na Břeclavsku a odběrateli v Rakousku vrchní rada Frydrych nevyloučil. Zastává však názor, že lidé na zdejší drogové scéně fungují převážně sami pro sebe. „Když budu spravedlivý, řeknu, že na Moravě je počet odhalených laboratoří více. Společný jmenovatel je ale v maloobjemové produkci. Tady se stále drží komunitní model výroby a distribuce. Někdy se do toho však zahraniční poptávka namotá. A pokud se výrobci k takovému zákazníkovi dostanou, kdo by si pak nepřivydělal sto euro na gramu?" připustil Frydrych.

A rakouský policejní důstojník Erwin Pilgerstorfer doplnil: „Spotřeba pervitinu 
u nás stoupá a tím i zájem 
o dovoz. Místní zdroj totiž chybí," informoval v Drasenhofenu.

I když je přes to všechno pohyb drog z Břeclavska do Rakouska okrajovou záležitostí, policisté si na nedostatek práce stěžovat nemohou. Naopak. Jeden ze zásahů vedli například proti osmadvacetiletému muži, který vyráběl pervitin v okresním městě. Chytli ho v noci při práci. Kvůli opakovanému provinění čelí vyšetřování z prostředí vazební věznice. „V letošním roce jsme provedli sedm větších zátahů na výrobce drog v našem regionu. Jednalo se především o výrobce pervitinu a většina z nich je stíhána vazebně," oznámila mluvčí Haraštová.