Nejjižněji položený salet Lednicko-valtického areálu, který za svůj vznik vděčí lichtenštejnskému knížecímu architektovi Josephu Hardtmuthovi, odhaluje po více jak dvou stoletích svoji krásu. Může za to jeho slovenský majitel Robert Nemcsics.

A Jakub Hotař u toho se svým dronem letos v létě nemohl chybět. Cíl? Ukázat lidem, že stavba, která vyrůstala mezi lety 1810 až 1813, znovu ožívá. „Jde o propagační video. Vypustili jsme ho do světa internetu a sociálních sítí, aby si žilo svým životem, sdílelo se a komentovalo. A hlavně, aby informovalo jeho diváky, že se v okolí něco děje, nově se otevřelo. Pojďme tam na výlet, kafe a štrůdl, naplánujme si tady třeba svatbu nebo firemní akci!“ vyzývá tvůrce čtyřminutového videa.

V přízemí památkově chráněného loveckého zámečku se nacházejí dva společenské sály, jejichž jemná výzdoba připomíná empír. Sloh, v němž byl salet před dvěma stoletími postavený. Dvě další poschodí budou sloužit jako ubytovací část pro maximálně patnáct lidí v šesti apartmánech. „Dokonce zde vybudovali i malou kapli se zvonicí. To vše zasazeno do krásné přírody Pohanska a Soutoku. Nemohlo to dopadnout lépe,“ neskrývá nadšení Hotař.

Přiznává, že průlet zámečkem Lány rozhodně nepatřil k těm jednoduchým. „Nepodařilo se vše napoprvé! Člověk i nad takovým několikaminutovými videem stráví při natáčení hodiny času. V tomto případě jsem hodně bojoval se zavírajícími se okny a dveřmi od průvanu, problémem bylo také přeletět nad výzdobou, která byla pro účely natáčení nachystaná. Jednoduše pod dronem létá všechno - ubrousky, květinová výzdoba i menší koberečky. A záběr se pak musí opakovat. Do toho přicházeli turisté, kteří si zámeček chtěli prohlédnout. Ty jsem ale na záběrech mít nechtěl. Takže opět – letíme znovu,“ vzpomíná teď už se smíchem pilot dronu.

Za sebou má průlety břeclavským zámkem, útrobami Vranova mlýna, židovskou obřadní síní, valtickým zámkem i hororovými Břeclavskými Vánocemi.

Jakub Hotař se tentokrát proletěl s dronem zrekonstruovaným zámečkem Lány v oboře Soutok. | Video: se svolením Jakuba Hotaře

A co ho čeká nyní? „Aktuálně začínám spolupracovat s Regionálním muzeem v Mikulově, pro které budu natáčet videa některých objektů pod jeho správou. Ve spolupráci s paní historičkou Alenou Káňovou jsme právě dokončili projekt Ztracený svět, který mapuje místa úzce spjatá s rodinou Kuffnerů v Břeclavi. No a pokud se vše povede, na jaře příštího roku snad roztočím vrtule také ve Vile Tugendhat, což vnímám jako vrchol své práce,“ překvapuje Hotař.