Jako by vinaři měli s prací ve vinících málo starostí. Po střežení šťavnatých bobulí musí dávat pozor na nutné vybavení vinohradů. Zloději si v poslední době oblíbili zejména kovové tyče, které kradou po tisících. Škody nedávno sčítali například v Sedleci nebo Lednici.

„Ukrást je musela být obtížná práce. Odřezat, vytáhnout, zdeformovat tyče a skládat je na jednom místě je těžké. Navíc v náročném terénu o délce více než tři sta metrů. Až měli materiál někde na kupě, přijeli autem a naložili jej. Teď to tam vypadá, jako bychom deset let nesáhli na práci,“ řekl Zdeněk Zvonek ze zemědělského družstva v Sedleci, kde zloděj řádil na přelomu roku.

Pět tisíc tyčí

Z vinice zmizelo zhruba pět tisíc, metr a půl dlouhých, tyčí. Policisté vyčíslili škodu na pětačtyřicet tisíc korun. Zvonek je ale přesvědčený, že náklady na nápravu do původního stavu včetně nového materiálu a zaplacené práce se vyšplhají až na sto třicet tisíc.

„Co si přitom můžeme na zlodějích vzít? Nic. Jedině je nechat dva roky ve vězení, aby si to příště rozmysleli. Bohužel, tihle lidé jsou ovšem zastupitelní,“ posteskl si muž.

Viníci jsou podle něj jasní. Zachytila je kamera ve výkupně kovů, kam opakovaně materiál odváželi. Na vyplenění vinohradu měli pracovat zhruba týden. „Kdo to je, to říct nemohu. Musíme ctít presumpci neviny,“ sdělil Zvonek.

Na případu momentálně pracují policisté. „Věnujeme vinohradům zvýšenou pozornost a dohled. Děláme také prohlídky v kovošrotech. Zatím jsme neuzavřeli žádný z případů. Poznatky ale máme. Dokud však nepadne obvinění, nemůžeme podat více informací,“ komentovala krádeže policejní mluvčí Petra Vedrová.

Cíl: sběrny kovu

Kromě vinohradů v Sedleci zloději navštívili také vinice v Lednici. Železných tyčí tam zmizelo na šestnáct set kusů a škoda se vyhoupla na dvanáct tisíc korun. Policisté se domnívají, že většina ukradeného zařízení končí ve sběrnách kovu. Ani tam ale zloději nemusí mít vyhráno.

„Každý musí předložit občanský průkaz, bez něj nelze nic vykoupit. My jsme se však rozhodli, že materiál z vinohradů nebudeme brát vůbec. Také máme kladný vztah k vínu a nechceme, aby někdo vinohrady ničil,“ nechal se slyšet například vedoucí výkupny v Hustopečích Jaroslav Lutonský. V Sedleci se při opětovném dosazení výbavy rozhodli vsadit na materiál, který je zlodějům k ničemu. Zaplatí sice více, ovšem preventivně se vyplatí.

Z kovových věcí v regionu zloději v poslední době ukradli mimo jiné také dvou set kilovou sochu z bronzu, která stála v Lanžhotě. Na svém místě chybí i kotvící šrouby z kolejiště mezi Bořím lesem a Lednicí. Policisté možnou spojitost zatím odmítají potvrdit. „Osobně jsem rád, že bydlím v bytě. Lidem se líbí všechno. Ať už jsou to vidle nebo rýče, s čímž jsem se už setkal,“ dodal Lutonský.