Momentálně pokračuje druhá etapa průzkumu lesa, při níž pyrotechnici prohledávají dalších padesát hektarů území. Zatím při ní našli asi tři sta kusů munice. Celkem si policejní pyrotechnici od podzimu 2015 přebrali více než osm set kusů. „Britské pětadvacetiliberní dělostřelecké granáty, iniciátory či dělostřeleckou munici ráže dvacet milimetrů ničíme přímo na místě. Likviduje se zhruba polovina nálezů,“ sdělil ředitel Pyrotechnické služby České republiky Michal Dlouhý. Z tohoto důvodu v Bořím lese také vznikla dočasná trhací jáma.
Prozatím největším nálezem je protibetonový granát maďarské výroby ráže dvacet jedna centimetrů. „Vážil sto pětadvacet kilogramů. Z výkopu jsme ho vyndávali ve čtyřech lidech,“ zmínil Chládek.
V Bořím lese se nachází pod zemí munice z různých zemí. „Je tady rumunská, maďarská, belgická či britská. Sváželi ji sem z celé Evropy,“ přiblížil Dlouhý.
Druhá etapa průzkumu má skončit v polovině září. Lesníci nyní připravují na prohledání posledních patnáct a půl hektaru lesa. Ještě letos pak začne třetí etapa. Lesy České republiky vyčlenily na vyčištění Bořího lesa asi padesát milionů korun. „Bavíme se se složkami integrovaného záchranného systému na zintenzivnění průzkumu. Čištění bychom chtěli významně urychlit, aby netrvalo předpokládaných deset let. Náklady dosahují asi pětaosmdesát tisíc korun na hektar,“ informoval ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů České republiky Miroslav Svoboda.
Na pokračování průzkumu se přijel osobně podívat také premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem. „Doufám, že bude průzkum pokračovat i v dalších letech tak, abychom tento les postupně od munice zcela vyčistili. A turisté se zde mohli pohybovat bez rizika,“ uvedl premiér.
Boří les je součástí turisticky vyhledávaného Lednicko-valtického areálu. Za druhé světové války tam fungovala muniční továrna. Postupující Rudá armáda ji vyhodila do vzduchu, střely a granáty se při tom rozletěly na kilometry daleko. Pyrotechnici upozorňují, že válečné pozůstatky jsou stále funkční.