Podle mluvčí Věznice Břeclav Ivy Bednářové bude v nově připravovaných prostorách zatím působit jen pět příslušníků vězeňské služby, a to jako ostraha areálu. „Objekt stále prochází stavebními úpravami, které jsou nezbytné pro jeho otevření. To je předběžně plánované koncem tohoto roku," sdělila Břeclavskému deníku Rovnost Bednářová.

Zatímco současná kapacita břeclavské věznice se 121 zaměstnanci je 191 osob, s novou „pobočkou" se počet věznů odpykávajících si v okresním městě svůj trest zdvojnásobí. „V objektu Poštorná se počítá s umístěním zhruba dvou set osob," potvrdila mluvčí bez upřesnění časového harmonogramu zaplňování nové věznice.

Jenom ne uprchlíky

Jasné je, že první etapa zprovoznění nevyužitého areálu počítá s přijetím dalších patnácti zaměstnanců. Zatímco 
s prvním červencovým dnem nastupuje šestnáct příslušníků vězeňské služby a jen dva občanští zaměstnanci, v další vlně se poměr otočí. V nové pobočce má nakonec najít práci přibližně šedesát lidí.

Starosta Břeclavi Pavel Dominik o připravovaném otevření druhého vězeňského komplexu ve městě ví, ale jen neoficiálně. „Že by nám přišel papír, na kterém by bylo napsané, kdy se spouští činnost, kolik tam bude vězňů a jaké je bezpečnostní riziko, nic takového se nestalo," konstatoval Dominik.

Jak přiznal, oficiální zprávu by přivítal. „Bez ní chystané kroky nemám ani možnost projednat v radě města či zastupitelstvu. V důsledku to potom může škodit ve vnímání toho zařízení, mohou vznikat různé fámy," upozornil.

Současně má ale za to, že existující věznici dnes většina obyvatel města jako riziko nevnímá. Někteří o ní dokonce ani po letech nevědí.

Kdyby si proto měl Dominik vybrat mezi využitím areálu pro vězně či běžence, bral by raději rozšíření věznice. „Věznice má naprosto jasný a daný režim ostrahy, kam a kdy ten vězeň smí, co si může dovolit. Nevím, jak je to z bezpečnostního hlediska řešeno u uprchlických táborů, ale myslím si, že ten režim tam úplně tak striktní není," srovnával starosta.

Podobně to vnímají i další Břeclavané. „Bude-li odpovídajícím způsobem navýšený počet těch, kteří se budou o vězně starat a držet je pod zámkem, nemám se vznikem dalšího vězeňského areálu ve městě žádný problém. O břeclavské věznici vlastně ani nevíme. 
Z centra zaplněného uprchlíky bych měl větší obavy," přiznal například Daniel Beran, který ve městě žije s manželkou 
a dvěma malými dětmi.

Vězeňská služba převzala areál od policie v listopadu 2011. Její republikové vedení původně předpokládalo, že provoz v Poštorné zahájí v polovině roku 2013. V lednu téhož roku ale tehdejší prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii a věznice se téměř vyprázdnily. Komplex vězeňského typu nedaleko hranic proto zůstal zakonzervovaný.

Po dvou letech se ale zaplněnost břeclavské věznice opět přiblížila stavu před vyhlášením prezidentské milosti, kapacita je téměř zcela využitá, takže došlo na odložený záměr.