Jiří Pavlov, Vladimír Schovánek a Jan Hajda. To je dosavadní seznam senátorů za břeclavský okres. Kdo získá křeslo v horní komoře parlamentu na dalších šest let, o tom budou voliči z Břeclavska, Hustopečska, Mikulovska a Pohořelicka rozhodovat už tento pátek a sobotu.

Ve druhém kole senátních voleb se utkají dosavadní senátor Jan Hajda z ČSSD a tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík, kandidát KSČM. Potíž je v tom, že zejména pravicové voliče souboj dvou levicových kandidátů, kteří získali v prvním kole nejvíce hlasů, příliš nezajímá.

„Myslel jsem si, že po více než dvaceti letech poprvé nepůjdu k volbám až v předpokládaném druhém kole prezidentských voleb. K mému překvapení ale nebudu volit už ve druhém kole voleb senátních. Přijde mi to zbytečné," přiznal například Břeclavan Daniel Blažek.

Infografika.

Účast ve druhém kole senátních voleb zvažuje také Pavel Veverka z Velkých Pavlovic, který doposud žádné hlasování nevynechal.

„U prvního kola jsem byl, ke druhému už ale asi nepůjdu. Uvidíme, ještě nejsem stoprocentně rozhodnutý. Mám ale dojem, že o vítězi už je jasno a můj hlas nic neovlivní," míní Veverka, který sází na vítězství Hajdy.

Podstatně méně voličů čeká ve volební místnosti i zapisovatelka v jedné z břeclavských volebních komisí Veronika Fischerová.

„Myslím si, že přijde méně lidí, druhé kolo bývá u voleb do senátu vždycky slabší. V prvním kole jsme měli osmatřicet procent, teď bych to viděla tak na pětadvacet," odhaduje žena, která je členkou volební komise už v několikátých volbách v řadě.

Některé odhady volební účasti jsou ovšem ještě mnohem pesimističtější.

„Osobně si myslím, že účast ve druhém kole bude do deseti procent voličů. Možná do patnácti," konstatoval třeba sociální demokrat Stanislav Svoboda z Boleradic.

„Já volit určitě půjdu. A vezmu celou rodinu, aby to nevyhráli komunisté. Podpoříme Hajdu. Vůbec jsem nepřemýšlel o tom, že bych nešel. Naši voliči jsou vlažnější, voliči KSČM tam půjdou v jednom šiku, takže se musíme snažit," řekl Svoboda.

Naopak břeclavská komunistka Marta Strušková bude hlasovat pro svého spolustraníka Zdeňka Tesaříka. „Jsem v komunální politice už šestatřicet let a mohu říct, že je to předpoklad pro získání dostatečných zkušeností. On jí prošel, je to dobrý starosta. A pracovitý muž," řekla.

„K volbám chodím vždycky. Na rozdíl od lidí, kteří si myslí, že to nemá smysl. Má," doplnila Strušková.

senátní volby 
na Břeclavsku

rok          vítěz              1.kolo               2.kolo               
1996 Jiří Pavlov (ODS) 32,67 29,13
2000 Vladimír Schovánek (4koalice) 31,93 27,66
2006 Jan Hajda (ČSSD) 44,88 20,19
2012 ??? 32,74

*čísla představují volební účast v %