„O víkendu se budeme plavit pouze na trase od zámku k Minaretu. Poslední březnový víkend zahájíme plavby i k Janohradu, který už by měl být otevřený. Od dubna pak odstartujeme pravidelný provoz," představil plán začátku sezony Martinek.

1. plavební musela předtím vyčistit řeku od naplavenin a spadených stromů. „Po zimě trvá zhruba čtrnáct dnů než trasy splavníme. Letos jsme využili pěkných dnů, které přišly brzy," byl rád muž.

Připlatí deset korun

Údržba dvou tras stojí podle Martinka společnost ročně asi sto tisíc korun.

Dyji bude letos brázdit stejná flotila. Celkem šest lodí. „Snažíme se plavby pořádat častěji a pravidelněji. Chceme, aby se dostalo na všechny zájemce. V průměru za sezonu svezeme asi šedesát tisíc zákazníků. Křivka návštěvnosti kopíruje návštěvnost lednického zámku," dodal Martinek.

Nepříjemností může být pro některé zájemce zvýšení ceny za plavbu. „Jedná se o desetikorunu. Tři roky jsme cenu drželi, ale zvyšují se náklady," zdůvodnil Martinek. Dospělí za jednosměrnou cestu k Minaretu zaplatí 130 korun, k Janohradu o 30 korun více.

„Lodě jsou atraktivní. Lidé třeba právě cestu na Minaret kombinují. Někteří přijedou lodí či kočárem a zpátky k zámku jdou pěšky," uvedla tamní kastelánka Ivana Holásková.

Lodníci však letos zrušili přívoz, kterým dopravovali turisty přes řeku k romantické zřícenině Janohrad. S převážením začali loni, ovšem jen zkušebně. „Nebyl takový zájem, jaký jsme očekávali. Netrefili jsme se do potřeb turistů. Většina z nich využívá pro překonání řeky nadále lávku, nebo si k Janohradu zajedou na kolech," poznamenal k tomu Martinek.

V Lednici oficiálně zahájí šestnáctou plavební sezonu 19. dubna. Romantickou plavbu chce vyzkoušet i Veronika Krásná z Rakvic. „Zatím jsem se tam nikdy neplavila. Ale plánuji to. Loni tam teta vzala na projížďku své tři malé děti a babičku," zmínila Krásná.

Dubnové odemykání řeky se tentokrát uskuteční v duchu První republiky. Postará se o to dvojník prezidenta Masaryka.