Místo cukru jiné látky. Třeba levné sirupy. I tak se dá ošidit med. Jedním z hříšníků, na které ukázal test medu, byla i společnost Moraviaprodukt Lednice podnikatele Lubomíra Češky. „Falšování a pozměňování medu je striktně zakázáno," upozornila na svých internetových stránkách nezisková organizace dTest.

U testovaného včelího medu květového ve čtvrtkilovém balení ze Včelařského dvora v Lednici autoři testu ani nezmínili naměřené hodnoty cukrů. „Neboť jich bylo dosaženo přidáním pro med cizorodých látek," zaznělo v porovnání dTestu na vysvětlenou.

Podle Lubomíra Češky z Moraviaproduktu Lednice se kolem medu dělají velké obstrukce. „Měli jsme tady od loňského podzimu asi šestou kontrolu z veteriny. Přijdou, vezmou vzorky, pošlou do Německa, stojí to hrůzu peněz. Nevím proč," poznamenal Češka.

Vzorky, které kontroloři vzali naposledy v jeho provozovně, byly podle jeho slov v pořádku. „Je pravda, že medy dovážíme, ale enzym beta či gama se nikde na světě neřeší," zdůraznil Češka.

Jak říká, každý med, který nakoupí, nemůže zkontrolovat. „Projde rukama veterinářů v Hamburku, že je v pořádku," argumentuje. „Zajímejme se o to, jestli je potravina zdravotně nezávadná a jestli je to dobré. Staráme se o kraviny. Že se v potravinách něco občas najde, takový je svět," nechal se slyšet lednický výrobce medu.

Kontroly inspekce

Pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci nejsou kontroly podobné té od dTestu prokazatelné. „Inspekce ze zákona odebírá vzorky protokolárně. Člověk přijde do prodejny, odebere vzorky, odveze je do akreditované laboratoře," popsal mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspektoři se však zároveň věnují i sledování trhu s medem. Letos v lednu vydala inspekce přehled firem, které při kontrolách pohořely. „Co se týče medu, figurují tam i výrobci, kteří neprošli v dTestu," potvrdil Kopřiva podobné výsledky.

Problémy s medem podle něj jsou časté, protože je to drahá komodita. „Falšování potravin je jev starý jako civilizace. Jenže laboratoře jsou velmi dobře vybavené. Spolupracujeme i s akreditovanými laboratořemi po celé Evropě," zmínil Kopřiva.

Státní veterinární správa na rozdíl od inspekce kontroluje přímo výrobce medu. Mluvčí správy Josef Duben poznamenává, že výše pokuty pro firmu, která falšuje, se různí. Odvíjí se od toho, jak moc falšovaný výrobek ohrožuje zdraví lidí. „Problémy vznikají tím, že dováží levnější medy z Číny a tropických oblastí. Pokud někdo chce kvalitní český med, musí pocházet přímo od včelaře. Potom má člověk jistotu, že se nejedná o směs medů. Na obale musí být také uvedeno, že je jednosložkový," poradil zákazníkům Duben.

Výrobce medu z Lednice ale tvrdí něco jiného. „České medy nikdo nechce, nedají se jíst. Je naivní představa, že české medy jsou nejlepší. Třeba do Anglie se vůbec nemohou vyvážet," prohlásil Češka.