„Pokud všechno půjde dobře, umím si představit, že by nejbližší termín zahájení stavby mohl být už za dva roky. Máme stavební povolení a zpracovaný je už i projekt,“ sdělil rakvický starosta Petr Vajbar, jenž by však zatím nechtěl hovořit o tom, jakou částku obec do penzionu pro důchodce vloží.

„Uvědomujeme si, že to nebude zrovna malá suma. Proto bychom rádi dostáhli na nějaké dotace. Protože v obci žije poslanec Pavel Suchánek, který je současně předsedou rozpočtového výboru poslanecké sněmovny, nejspíš se poradíme o tom, jak peníze nejsnazší cestou získat, i s ním,“ zamyslel se nad možným vyřešením problémů s penězi starosta.

O tom, jak by penzion pro důchodce a jeho nejbližší okolí mohlo vypadat, má starosta poměrně jasno. „Penzion bude stát nad sokolovnou směrem ke hřbitovu. V místech, kde byl kdysi panský dvůr. Ještě nedávno tam stály dva domy. Jejich majitelé se však ve stejnou dobu rozhodli pozemky prodat. Obec je koupila za půl druhého milionu,“ vzpomněl Vajbar s tím, že minimálně dalšího půl milionu obec stálo zbourání starých domů.

„Do pozemku, bouracích a dalších prací jsme dosud vložili nejméně tři miliony. A to máme v ruce pouze stavební povolení a projekt,“ kroutil nevěřícně hlavou nad vynaloženými penězi starosta.

Pozemek, na kterém by snad už do čtyř let mohli lidé důchodového věku najít nový domov, je však podle starostových slov na výborném strategickém místě.

„Parcela se nachází nedaleko centra obce, a přitom je na jejím konci v relativně klidové zóně. Budova by se měla skládat z přízemí, dvou pater a půdní vestavby. Najít bydlení by v ní mohlo okolo sedmatřiceti lidí. Tři byty plánujeme dvoulůžkové, ostatní potom jednolůžkové. Ve dvorní části nárožního domu by se samozřejmě našlo místo také na klidovou zónu s posezením. Dostatečně velkou na to, aby se tam důchodci cítli příjemně,“ snažil se Vajbar popsat vzhled penzionu, k němuž bude náležet také parkoviště.

Přízemní prostory by obec ráda pronajímala. Předběžná jednání podle starosty ukázala, že by tam mohla mít detašované pracoviště například Charita nebo jiné zařízení, jenž pomáhá starším lidem.

„Dojezdová vzdálenost do Rakvic je pro tyto služby, které sídlí většinou v Hustopečích či Břeclavi, na hraně. Pokud by si zřídili pracoviště v penzionu, mohli by pomáhat jak ubytovaným, tak lidem v Rakvicích nebo třeba i v Přítlukách a Zaječí,“ poukázal na výhody starosta.

Toho, že by o penzion v Rakvicích nebyl zájem, se nebojí. „Zájem je velký. Lidé se mě pořád ptají, jestli bychom je mohli napsat na seznam. My však žádný samozřejmě nemáme,“ smál se.